ویژگی های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران

 

 

                            

جمهوری اسلامی ایران

(ویژگی های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی)

 

 

 

 

شعار ملی: استقلال آزادی جمهوری اسلامی

سرود ملی: سرود جمهوری اسلامی ایران

 

پایتخت
 - مختصات جغرافیایی

تهران

35°41′ N 51°25′ E

بزرگ‌ترین شهر

تهران

زبان رسمی

زبان فارسی

نوع حکومت

رهبر
رئیس جمهور

جمهوری اسلامی
سیدعلی حسینی خامنه‌ای
محمود احمدی‌نژاد

انقلاب اسلامی
 اعلام پیروزی انقلاب
 روز جمهوری اسلامی

برکناری محمدرضا پهلوی
۲۲ بهمن ۱۳۵۷
۱۲ فروردین ۱۳۵۸

مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)


‪۱٬۶۴۸٬۱۹۵ km² ‫(۱۷ام)

۰٫۷

جمعیت
 - براورد ۱۳۸۵
 - تراکم جمعیت


‪۷۰٬۴۷۲٬۸۴۶ ‫(۱۸ام)
‪۴۲٫۸/km² ‫(۱۵۷ام)

تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه

براورد ۲۰۰۵

۶۱۰٫۴ میلیارد دلار (۱۹ام)
۸٬۹۰۰ دلار (۶۹ام)

شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۴)

۰٫۷۴۶ (۹۶ام) – متوسط

واحد پول

ریال ایران (‏IRR)

 

نیم‌نگاه

 موقعیت: خاورمیانه، بین دریای خزر در شمال و  خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و بین افغانستان و پاکستان در شرق و ترکیه و عراق در غرب

 مختصات جغرافیایی: بین 53 درجه شرقی و 32 درجه شمالی

مساحت: یک میلیون و648هزار کیلومتر مربع

 مرز: 5440 کیلومتر( 936 کیلومتر با افغانستان، 35 کیلومتر با ارمنستان، 432 کیلومتر با آذربایجان، 1458 کیلومتر با عراق، 909 کیلومتر با پاکستان، 499 کیلومتر با ترکیه، 992 کیلومتر با ترکمنستان)

 آب و هوا: بیشتر خشک و نیمه‌خشک، در کناره‌ی جنوبی دریا‌ی خزر معتدل

 بلندترین نقطهدماوند با 5671 متر

 پست‌ترین نقطه: دریای خزر 28 متر

 جمعیت70049262 نفر(برآورد 2007 )

 دین: اسلام( 89 درصد شیعه، 9 درصد سنی، 2 زردشتی، مسیحی و یهودی)

 زبان‌ها: فارسی(رسمی)، آذری، گیلکی، مازندرانی، کردی، لری، ترکمنی، بلوچی، عربی،  

 حکومت: جمهوری اسلامی

 ریاست جمهور: محمود احمدی‌نژاد

 پایتختتهران

 منابع طبیعی: نفت، گاز، زغال‌سنگ، مس، آهن، گوگرد، سرب، روی، نمک، سنگ‌های ساختمانی، طلا، منگنز، آلومینیم

 صنعتنفت و گاز، پتروشیمی، خودروسازی، فرآوری آهن،مس و آلومینیم، تولید برق، صنایع دستی

 محصولات کشاورزی: گندم، جو، برنج، میوه، پنبه، چغندر قند، نیشکر، آجیل، فرآورده‌های دامی 

 تولید ناخالص ملی: 9/569 میلیارد دلار(برآورد 2005 )

 پولریال

 دامنه‌ی اینترنتی.ir

 

ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت دارای تاریخی کهن (دست کم هفت هزار سال) است و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزی اوراسیا دارای موقعیتی ژئواستراتژیک است. این کشور از اعضای پایه گذار سازمان ملل متحد، گروه نم، سازمان کنفرانس اسلامی ، اوپک و سازمان اکو است ، ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به واسطه در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده است.

پیشینهٔ تاریخی کشور ایران را در اسطوره‌های کهن ایرانی به آغاز تاریخ می‌رسانند ولی آغاز تاریخ سیاسی آن از آغاز شاهنشاهی ایران در زمان ماد است.البته این شاهنشاهی‌ها مربوط به اقوام آریایی ایران است وگرنه پیش از آن تمدن های ایلام، جیرفت و ... نیز بوده‌است.

ایران امروزه از اقوام زیادی از جمله :مازنی، گیلک، تالش، آذری، کرد، ترکمن، عرب، بختیاری ، لر، لک ، آشوری، کلدانی، مندایی، تات، گرجی، بلوچ، سیستانی، ارمنی، یهودی ، دیلمی تشکیل شده‌است.[۵] . در ایران در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گویش زبانی رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه‌های زبانی ایران را فارسی، ترکی آذری، کردی، ترکمنی، گیلکی و مازندرانی، تالشی، لری، بختیاری ،عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری، کلدانی و غیره تشکیل می‌دهند. زبان رسمی اداری ایران فارسی است. براساس اصل پانزدهم قانون اساسی کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

در پانصد سال اخیر، به‌ویژه پس از تشکیل دولت صفویان همواره تشیع مذهب رسمی ایران بوده‌است و در حال حاضر از جمعیت ایران، ۸۹٪ شیعه، ۹٪ سنی و ۲٪ زرتشتی، یهودی، مسیحی، و پیروان سایر ادیان هستند. در اصل ۱۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری دین رسمی است و سایر مذاهب اسلامی نیز قانونی و دارای احترام کامل می‌باشند. همچنین در اصل ۱۳ قانون اساسی، ایرانیان مسیحی، یهودی و زرتشتی به عنوان اقلیت دینی پذیرفته شده‌اند و می‌توانند در حدود قانون بر اساس دین خود عمل کنند.

صنایع

عمده‌ترین صنایع کشور عبارت‌اند از: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نساجی، شیمیایی، غذایی، خودرو سازی، الکتریکی و الکترونیکی و... صنایع مهم دستی و خانگی و سنتی کشور عبارت‌اند از: فرش و قالی، گلیم و زیلو، منبت کاری، خاتم کاری و سفال سازی.

 

معادن

معادن مهم ایران عبارتست از: نفت و گاز. ایران، دومین ذخایر نفتی جهان، یازده در صد ذخایر ثابت شده نفتی زمین معادل ۱۳۰ میلیارد بشکه، و نیز دومین ذخایر گازی جهان، هجده در صد ذخایر ثابت شده گاز زمین، معادل ۲۶ تریلیون متر مکعب را در اختیار خود دارد. مهم‌ترین منطقه‌های نفتی این کشور مسجد سلیمان، هفتگل، گچساران، آغاجاری و شاه آباد (غرب) است.همچنین دریای مازندران نیز اندوخته نفتی بسیاری را در خود نهفته‌است. نفت قم نیز در حال استخراج است. بیشترین معادن در حال بهره برداری در استان خراسان وجود دارد.

دیگر معادن مهم کشور عبارت‌اند از: معادن ذغال سنگ، کانیهای فلزی: طلا، منگنز، کرومیت، مس، سرب، روی، نیکل، کبالت، نقره، معدنی شیمیایی: گوگرد، نمک، سنگهای تزئینی، شن و ماسه و اورانیوم.

 

همسایگان ایران

مرزهای ایران طی تاریخ دراز این کشور بارها تغییر یافته است. ایران در زمان امپراتوری پارس‌ها(هخامنشیان) از رود سند در پاکستان تا نیل در مصر و بخش‌هایی از لیبی در شمال آفریقا و هم‌چنین بخش‌هایی از ترکیه و دیگر سرزمین‌های ساحل شرقی مدیترانه را در بر می‌گرفت. در دوره‌های پس از هخامنشیان نیز گاه بر پهناوری امپراتوری ایران افزوده می‌شد و گاه بخشی از آن به دست دیگران می افتاد. اکنون بسیاری از آن سرزمین‌ها خود کشوری شده‌اند و همسایگان کنونی ایران به شمار می‌آیند و عبارتند از: ترکمنستان، آذزبایجان و ارمنستان در شمال؛ افغانستان و پاکستان در شرق؛ ترکیه و عراق در غرب. ایران کنونی از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان می‌رسد و جزیره‌های خارک، کیش، لاوان، هندورابی، ابوموسی، سیری، قشم، هرمز، لارک، هنگام، تنب کوچک، تنب بزرگ و چند جزیره‌ی کوچک دیگر از خاک آن به شمار می‌آیند.

پستی و بلندی

بیش از نود درصد ایران کنونی در فلات سه‌گوشه‌ای به نام فلات ایران جای گرفته است. رشته کوه البرز در راستای مرز شمالی کشیده شده است و قله‌ی آتش‌فشانی دماوند، که بلندترین قله‌ی این کشور است، به بلندی 5671 متر از سطح دریا، در این رشته کوه جای دارد. رشته کوه البرز در شرق به کوه‌های خراسان و در غرب به کوه‌های آذربایجان می‌رسد.

دیگر رشته کوه مهم ایران، زاگرس است که از کوه‌های آذربایجان آغاز می‌شود و در راستای مرز غربی به سوی جنوب و جنوب شرقی کشیده شده است تا به کوه‌های مکران در بلوچستان می‌رسد. آتش‌فشان خاموش دنا، به بلندی 4409 متر از سطح دریا، بلندترین قله‌ی رشته کوه زاگرس است.

فلات مرکزی ایران، که بین دو رشته کوه البرز و زاگرس جای گرفته است، نیز چندان از ناهمواری بر کنار نیست، بلکه دو رشته کوه از آن می‌گذرند.

دشت کویر و دشت لوت از دشت های اصلی ایران هستند که آب و هوای کویری و نیمه کویری دارند. دشت کویر که به کویر نمک نیز شناخته می‌شود در جنوب رشته کوه البرز میان خراسان، سیستان، سمنان، قم، کاشان و یزد جای دارد.

رودها و دریاچه‌ها

بیش‌تر جلگه‌های بارور ایران در کناره‌ی دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند. این جلگه‌ها را رسوب خاک‌هایی به وجود آورده‌اند که رودها طی میلیون‌ها سال با خود آورده‌اند. در جلگه‌های شمال ایران بیش از 350 رود کوچک و بزرگ جاری است که ارس، سفیدرود(قزل اوزن)، اترک، گرگان، هراز، چالوس، بابل، تالار، تجن و نکا از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

ایران در کناره‌ی جنوبی بزرگ‌ترین دریاچه‌ی جهان، یعنی دریای خزر جای گرفته است. این دریاچه نزدیک 424 هزار کیلومتر پهناوری دارد و کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان در پیرامون آن جای گرفته‌اند.

سرزمین چهار فصل

کشور ایران را رشته‌ کوه‌های‌ بلندی از هر سو فراگرفته است. همین کوه‌ها از رسیدن بادهای باران آور به مرکز ایران جلوگیری می‌کنند. از این رو، بارندگی در بخش‌های مرکزی بسیار اندک است و نزدیک به یک ششم سرزمین ایران را بیابان‌ها می‌سازند. این سیمای خشک باعث شده است آب و هوای ایران را از گونه‌ی قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم تعریف کنند. با این همه، گوناگونی آب و هوا در ایران بسیار شگفت‌انگیز است و همه گونه آب و هوا را در این کشور پهناور می‌توان یافت.

گیاهان و جانوران

گوناگونی اقلیم ایران باعث شده است گیاهان و جانوران گوناگونی در جای جای آن زندگی کنند. کرانه‌های دریای خزر از گونه‌های گیاهی و جانوری سرشار هستند. درختان بلوط، راش، زبان گنجشک، افرا، نارون، سرو کوهی، توسکا و مَمرز از درختان جنگلی ایران هستند. در خراسان، آذربایجان، لرستان، کردستان، کرمان‌شاهان، اصفهان، کهکیلویه، کوه‌های بختیاری و کرمان نیز بخش‌های جنگلی کوچکی وجود دارد. کویرها و بیابان‌های ایران پوشش گیاهی ناچیزی دارند و جانوران اندکی در آن‌ها می‌زیند. از بوته‌های وحشی، که در دشت‌های نیمه‌بیابانی می‌رویند، صمغ‌های گوناگون از جمله کتیرا، سریش و سقز به دست می آید. لاله، گل سرخ، گل استکانی، شقایق، شمعدانی، زنبق، بنفشه، پامچال، ختمی و یاسمن از گل‌های بومی ایران هستند.

در جنگل‌های البرز پلنگ، خرس، گوزن، گراز و جوجه تیغی یافت می شود. روباه، یوزپلنگ، گرگ، شغال، سنجاب و خرگوش نیز در جنگل‌ها و دشت‌های نیمه‌بیابانی دیده می‌شود. در کویرها و نمک‌زارها، گورخر و آهو، در کوه‌ها، میش ، قوچ و بز و در جاهای باتلاقی خرس یافت می شود. گونه‌های فراوانی از مار و سوسمار، گونه‌ای تمساح، گونه‌هایی از خفاش، جوندگان و گربه‌های وحشی نیز در این سرزمین می‌زیند. علاوه بر پرندگان اهلی، مانند مرغ و خروس، اردک، غاز، کبوتر و بوقلمون، پرندگان وحشی مانند کبک، گنجشک، اردک وحشی، کبوتر چاهی، سار، تیهو، باقرقره، قرقاول، قمری، بلدرچین، درنا، کرکس، عقاب، قوش، قرقی، لک‌لک، باز، سبزقبا، جغد، توکا، چکاوک، هدهد، حواصیل و هوبره، در ایران زندگی می‌کنند.

در رودهای، دریاچه‌ها، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان گونه‌های فراوانی از ماهی‌ها و دیگر آبزیان زندگی می‌کند. ماهی آزاد، ماهی سفید، کولی، سوف و ماهی خاویار از مهم‌ترین ماهی‌های خزری هستند که صید می‌شوند. پرندگان زیادی نیز هر ساله به کرانه‌های دریای خزر کوچ می‌کنند و زمستان خود را در آن‌جا می‌گذرانند. خلیج فارس و دریای عمان نیز جای زندگی ماهیانی مانند شوریده، حلوا، سرخو، قباد، ماهی تن، اره‌ماهی، فانوس ماهی، سفره ماهی و آبزیانی مانند میگو، ماهی مرکب، خرچنگ دریایی، صدف، مرجان و اسفنج هستند. گونه‌هایی از کوسه و دلفین و گاهی نهنگ نیز در خلیج فارس و دریای عمان دیده شده است.

مردمان و شهرها

جمعیت ایران بیش از 68 میلیون نفر و آهنگ رشد جمعیت آن کم‌تر از 8/1 است. امروزه، بیش‌تر مردم ایران در شهرها زندگی می‌کنند؛ نزدیک 30 درصد در روستاها به سر می‌برند و کم‌تر از یک میلیون‌نفر نیز کوچ‌نشین هستند. کوچ‌نشینان، که عشایر نامیده می‌شوند، بیش‌تر در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، فارس و بلوچستان به قشلاق(جای گرم) و ییلاق(جای سرد) می‌روند. بخشی از مردم ایران نیز در سال‌های اخیر به کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده‌ی آمریکا، مهاجرت کرده‌اند که شمار آنان نزدیک 5 میلیون نفر است.

مردمان کنونی ایران از نژاد آریایی به شمار می‌آیند. اما آریایی‌ها در سده‌های پیش از میلاد با مردمان بومی ایران و در سده‌های پس از میلاد با مردمان گوناگونی که به این سرزمین کوچ کردند، در آمیخته‌‌اند. با این همه، قوم‌های کرد، ترک، لر، بختیاری، ترکمن، عرب، بلوچ و اقلیت‌های ارمنی، آسوری، گرجی و مردمان دیگری که در کنار پارس‌ها زندگی می‌کنند، همگی خود را ایرانی می‌دانند و در کنار هم‌میهنان خود با آرامش و دوستی زندگی می‌کنند. شکل‌گیری شهرهای بزرگ و جنگ هشت‌ساله عراق با ایرن باعث کوچ مردمانی از استان‌های خوزستان، کرمانشاه و کردستان به شهرهای دیگر ایران شد و بر درهم‌آمیختگی قومی در ایران افزود. هم‌چنین جنگ‌های داخلی افغانستان باعث کوچ شمار زیادی از افغان‌ها به ایران شد که برخی از آن‌ها در ایران ماندگار شدند.

زبان اصلی مردم ایران فارسی(پارسی) است، اما به زبان‌های ترکی، کردی، بلوچی، عربی و لری و لهجه‌های گوناگون نیز سخن گفته می‌شود. بیش‌تر بزرگسالان در آموزشگاه‌های دولتی یا در نظارت دولت آموزش رسمی می‌بینند و میزان باسوادی به بیش از 70 درصد رسیده است. دانشگاه‌ها و مرکزهای علمی و پژوهشی گوناگونی در جای‌جای ایران برپا شده است که دانشگاه‌ تهران دیرین‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید. در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، همدان، تبریز، کرمان، اهواز و دیگر شهرهای بزرگ نیز دانشگاه‌های بزرگی به کار آموزش جمعیت بسیار جوان ایران می‌پردازند. در شهرهای کوچک‌تر نیز دانشگاه‌های کوچک‌تر یا دانشکده‌هایی بر پاست و شاید کم‌تر شهر بدون مرکز علمی را بتوان یافت.

دین باستانی ایرانیان، زردشتی بوده است، اما اکنون بیش‌تر مردم ایران مسلمان و و بیش از 90 درصد آنان پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند. مسلمانان سنی مذهب بیش‌تر در استان‌های کردستان، گلستان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ساکن هستند. اقلیت‌های مسیحی، یهودی و زردشتی نیز با آرامش کنار هم میهنان مسلمان خود زندگی می کنند و نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی دارند. مشهد و قم دو شهر مذهبی اصلی هستند. مشهد،که مرکز استان خراسان رضوی است، بارگاه مقدس امام رضا(ع)، هشتمین پیشوای شیعیان، را در خود جای داده است. بارگاه مقدس فاطمه‌ی معصومه(س)، خواهر امام رضا(ع)، در شهر قم است. شهر قم مرکز پژوهش‌های دینی نیز هست و حوزه‌ی علمیه‌ی قم یکی از دیرین‌ترین مرکزهای دینی و آموزشی ایران است.

تهران پایتخت کشور ایران است که در دامنه‌ی جنوبی رشته کوه البرز و در 120 کیلومتری دریای خزر جای دارد. بیش‌تر مرکزهای اقتصادی، علمی و فرهنگی ایران در این شهر جای گرفته‌اند و شاهراه‌های اصلی کشور از این شهر به مرکز استان‌ها کشیده شده‌اند. در 320 کیلومتری جنوب تهران، به شهر اصفهان می‌رسیم که بناهای تاریخی زیبا و باشکوهش گردشگران زیادی را به آن سو می‌کشاند. ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه، از مهم‌ترین مرکزهای صنعتی ایران، در نزدیکی این شهر جای دارند. با ادامه‌ی مسیر به سوی جنوب ایران به شهر شیراز می‌رسیم و یادگار شکوه تمدن ایران، پرسپولیس، را در شمال شرقی آن می‌بینیم. تبریز در شمال غربی ایران، مرکز بازرگانی منطقه‌ی آذربایجان است که کشاورزی آن بسیار چشمگیر و بارو است. شهرهای نفت‌خیز ایران، آبادان، مسجد سلیمان و آغاجری، در استان خوزستان، در جنوب غربی ایران و نزدیک شمال غربی خلیج فارس جای دارند.

کشاورزی و دامپروری

ایرانیان از دیرباز در کار کشاورزی بوده‌اند و محصول‌های مهمی مانند گندم، برنج، یونجه و شکر و میوه‌هایی مانند خربزه، هلو، گردو، پسته و انار هدیه‌های کشاورزانی ایرانی به جهانیان هستند. با این که کوه‌های شمال و غربی ایران از تاثیر بادهای باران‌آور دریای خزر و دریای مدیترانه بر بخش‌های مرکزی ایران جلوگیری می‌کنند و در نتیجه، بارش رو به جنوب و شرق رفته رفته کم می شود، اما ایرانیان از دیرباز کوشیده‌اند به روش‌های گوناگون از کم‌ترین بارش نیز بهره برداری کنند. کاریزها(قنات‌ها) نمونه‌ای از این کوشش است. کاریزها آبراهه‌ه

/ 0 نظر / 5 بازدید