آرشیو وبلاگ
      جدیدترین مطالب داغ و خواندنی (گلچین وب... دانلود رایگان کتاب ها... راهنمای حل جدول ... و بهترین مطالب روز وب)

+  

نقش زنان در دفاع

مقدمه :

تاریخ از جنگها و مبارزات زنان نمونه های فراوانی دارد. هنوز تاریخ هجوم مغول و فعالیت زنان مسلمان و حضور اصیل آنان در صحنه های سیاسی عصر مشروطیت، جنبش تنباکو و انقلاب اسلامی را فراموش نکرده است و زنان آذربایجانی که در حملات عثمانیها به تبریز به یاری شوهران و پسران خود می شتافتند و هر دفعه رشادتهای کم نظیری از خود نشان می دادند، زنان ارامنه که با ترکان عثمانی می جنگیدند زمانی که در جنگهای صدر اسلام و تاریخ اروپا و عهود باستان در هر جای دنیا دوش به دوش مردان در میدانهای کارزار شرکت می جسته اند همه و همه سازنده تاریخ قهرمانی های زنان جنگاور جهان می باشد. در این مقاله اجمالاً از نقش زنان در جنگهای صدر اسلام و ایران و نظام دفاعی کشورهای مختلف ذکر شده است .

 

زنان صدر اسلام :

از جمله وظایف مختلف زنان در جنگهای صدر اسلام عبارتند از :

الف) آبرسانی ب) مداوای مجروحین ج) پرستاری از بیماران د) حمل مجروحین ز) حمل تیر ح) تشویق مردان به جنگ ط) آشپزی م) شرکت در نبرد در صورت لزوم ن) تعمیر وسایل جنگی

نمونه هایی از فعالیت زنان در جنگهای صدر اسلام

ام ورقه دختر عبداله پسر حارث انصاری زنی بود که پیامبر (ص) بدیدار او می رفت و او را شهیده می نامید وی قرآن را گرد آورد و به پیامبر (ص) در جنگ بدر عرض کرد آیا اجازه می دهی همراه تو بیایم تا مجروحین را مداوا کنم و بیماران را پرستاری نمایم شاید خداوند شهادت را به من هدیه کند. حضرت فرمود: خدا شهادت را برای تو فراهم ساخته است و همواره او را شهیده خطاب می کرد تا اینکه در زمان خلافت عمر، غلام و کنیز ام ورقه، را به قتل رساندند و بشارت رسول اله به او به حقیقت پیوست.

امیّه دختر قیس فرزند ابی صلت غفاری می گوید : با عده ای از زنان قبیله غفّار به نزد پیامبر رسیده عرض کردیم می خواهیم به همراه تو در این مسیر (خیبر) باشیم تا مجروحین را مداوا کرده و مسلمین را به اندازه توانایی خود یاری دهیم پیامبر (ص) فرمود : ببرکت خداوند (بیائید) . پس از فتح خیبر از غنایم بین ما تقسیم کرده و این گردنبندی که در گردن من است به من داد که به خدا قسم هیچگاه از من دور نمی شود و این گردنبند در گردن او بود تا اینکه فوت کرد.

صفیه دختر عبدالمطلب در جنگ احد در حالیکه همراه با زنها در برجها و پشت بامهای مدینه بودند. یک یهودی شروع به بالا آمدن از برج کرد و صفیه شمشیر حسان بن ثابت را گرفت سر او را بریده و به طرف بقیه یهودی ها پرتاب می کند و آنها می گریزند.

ام الخیر البارقیه یکی از دوستداران و مخلصین علی و اولاد او بود و در جنگ صفین مردم را به جنگ تشویق می کرد و می گفت: ای مردم بپرهیزید از خداوند تبارک و تعالی و بترسید از هولناکی قیامت به کجا می روید؟ آیا از جهاد فرار می کنید؟ ای سپاهیان با دشمن بجنگید که ایشان را ایمان نیست به حق ملحق شوید پیش از آنکه حقوق دین باطل شود.

زرقاء دختر عدی کوفی از زنان صاحب عقل و اندیشه و ادیب بود و در جنگ حضرت علی(ع) را یاری می کرد و در میدان جنگ در مدح امام علی(ع) و برانگیختن یاران او به جهاد گفت: چراغ (معاویه) در برابر خورشید نمی‌تواند نور افشانی        کند، یکدل و یکزبان بدون هیچ تزلزلی به دشمن هجوم آورید که آینده در گرو امروز است.

حضرت فاطمه علیها السلام در جنگ  احد خون از چهره پیامبر(ص) می شست و همراه 13 زن دیگر خوراکی و آشامیدنی بر پشت خود حمل کرده و زخم مجروحان را پانسمان و مداوا کرده و به آنها آب می رساندند.

حمنه دختر جحش- امّ سلیم دختر ملحان- عایشه- امّ عطیه - ربیع دختر معوذ- نسیه دختر کعب

نسیبه دختر حارث- کعیبه دختر سعداسلمی- رفیده- معاذه غفاریّه0 سلمی (کنیز پیامبر)

امّ نسان اسلمی- بکاریه هلالیه- عکرشه دختر اطرش- نمونه ای از زنان مجاهدی بودند که در بسیاری از جنگها وظیفه سیراب نمودن- مداوای مجروحین و انتقال شهدا به پشت جبهه- تهیه تدارکات تهیه غذا- وصله کردن مشکهای پاره در جنگ - تشویق مردان به جنگ را به عهده داشتند و در این راه بعضی زخمی شده و گروهی به شهادت رسیدند.

 نقش زنان درهشت سال د فا ع  مقد س                           

بالاترین هدف زنان در دفاع مقدس مسئله ولایت بود و این مسئله عام است که تمامی انسانها اعم از زن و مرد در رابطه با این مهم وظیفه ای خطیر بر دوش دارند. اسوه زنان در جنگ هشت ساله حضرت زهرا بوده او که در تمام زندگیش پیروی و حمایت از ولایت مشهود بود.

نقش زن ایرانی در تمامی صحنه های سیاسی و اجتماعی و در نهضت های اسلامی معاصر و همدوشی آنان با مردان در تمامی صحنه های درگیری با اجانب بوده است. در پشت جبهه نیز، زنان با صبر و تلاش و پشتکار، در کانون های مختلف چون انجمن های اسلامی دانش آموزی و دانشجویی و معلمان و خیریه ها بیشترین پشتیبانی را از سنگر نشینان خطوط نبرد به عمل می آوردند.

به یاد بیاوریم زنان ایثارگری را که علاوه بر انجام تعهدات خانه و خانواده و وظایف عمومی که نسبت به جنگ تحمیلی بر عهده همه آحاد ملت بود حتی حداقل معیشت خود و دارایی های زینتی ساده خویش را به جبهه ها هدیه می کردند.

در زمینه های معنوی، برپایی جلسات روضه خوانی و برگزاری دعا و نیایش نیز از جمله کارهای عمده زنان بود. مادران ارجمند بسیاری در سراسر میهن اسلامی در هنگام شهادت فرزندان برومندشان، زیباترین رجزها و شعارها و مرثیه های مبارزه طلبانه را بر زبان جاری می ساختند و هربار با رویی گشاده تر، آمادگی بیشتر خود را برای تقدیم دیگر فرزندانشان به پیشگاه اسلام و انقلاب و امام و امت اعلام می کردند. زنان و نقش آنها در بهداشت و در میان دوران مقدس را هرگز نمی توان از یاد برد خیل زنان و دخترانی را که با گذراندن دوره های کوتاه امداد رسانی فوج فوج به جبهه ها هجوم برده و در خطوط مقدم و پشتیبانی پروانه وار گرد مجروحان و مصدومان جنگ نحمیلی می چرخیدند و جراحات آنها را با تفقد و صبوری ماهرانه التیام می بخشیدند. در پشت جبهه نیز سنگین ترین وظیفه دربیمار ستانهای صحرایی و در شهرها که به مجروحین و مصدومین جنگ نعلق داشت بر عهده زنان فداکار بهیار و پرستار و پزشک بود و این همه بیانگر شور انقلابی بود به دنبال ضرورت دفاع همه جانبه از اسلام و انقلاب و میهن و لزوم مشارکت تمامی آحاد در این جهاد مقدس، بسیج نظامی فرهنگی خواهران نیز به موازات دیگر نهادهای پشتیبانی جنگ، شکل گرفت و زنان فعالیتهای پراکنده فرهنگی - عقیدتی و نظامی خود را سازمان دادند. در پشت خطوط نبرد زنان مسلمانی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج و ارتش همکاری فشرده و مؤثر داشتند آنان با تشکیل انصارالمجاهدین به خانواده های رزمندگان و شهداء و اسراء  سرکشی نموده و ضمن تفقد از زنان و فرزندان این عزیزان نیازهای احتمالی آنرا برطرف می‌ساختند و بدین ترتیب نقش تربیتی، عاطفی انسانی و ایمانی خویش را ایفاء می نمودند. زنان همچنین در بسیاری مواقع با تشکل های مردمی و محلی خویش به تهیه مواد غذایی و پوشاک رزمی و غیره اقدام نموده خود در قالب کاروان های دیدار از جبهه‌های نور در خطوط نبرد حضور یافته و نسبت به توزیع مواد لازم تهیه شده انجام وظیفه می نمودند- و این خود بالاترین پشتیبانی معنوی و روانی از رزمندگان بود آنان ضمن محدود نگاهداشتن سطح توقعات خود در غیاب مردان تمامی مسئولیتهای اقتصادی و سرپرستی خانواده را تحمل نمودند  در دوران دفاع مقدس زنان با آگاهی از شرایط، ساده زیستی را بیش از پیش نصب العین خود قرار داده و حال و هوای روحانی و ملکوتی جبهه‌ها و آثارمترقبه از حاکمیت احکام اسلامی و انقلابی را که زن و مردرا به راستی متحول کرده بود به زیباترین شکل به نمایش.گذاردند.

دفاع مقدس بیش از هر چیز بستری بود برای رحمتی از جانب خداوند زنان ما را برآن داشت تا در جریان عمل توانایی ها، لیاقت ها و شایستگی های خود را بشناسند و به عنوان سرمایه ای گرانبها در پس قرنها خودناباوری آن را پاسداری و حراست نمایند.

 

نقش زنان در نظام دفاعی کشورهای مختلف

1- نقش زنان در نظام دفاعی انگلستان

در جرییان جنگ جهانی دوم قانون خدمت سربازی تصویب شد، زنان درصدها حرفه ای که هرگز به آن اشتغال نداشتند جانشین مردان گردیدند. حدود دویست هزار زن بریتانیایی تحت عنوان «آ-تی- اس» با نیّت امدادی محلی در ارتش ثبت نام کردند.

زنانی که قادر به ترک خانه بودند، بعنوان زنان بسیجی و زنانی که قادر به ترک خانه نبودند بنام غیر بسیجی نامیده میشدند. از زنان غیر بسیجی زنانی که همسران آنان در خدمت نیروها بودند بصورت نیمه وقت در کارخانجات، جائی که به محل زندگی آنان نزدیک بود استفاده می کردند. همسران مردانی که در خدمت قوای مسلح بودند از هر نوع مشکل خدمت که آنان را از کارخانجات دور کنند معاف می‌شدند. همچنین زنانی که به کار کشاورزی، پرستاری و آموزگاری اشتغال دارند از خدمت نظام معافند.

صنایع نظامی جهت تکمیل کادر کارگری آنان را تحت آموزشهای ویژه ای قرار میدهند، صنعت کشتی سازی، مهمات سنگین تا تولید انبوه مواد منفجره از جمله کارهایی است که توسط زنان کارگر انجام می شود بهنگام حملات هوائی زنان رانندگی آمبولانسها را بر عهده دارند و در کارخانجات بکار پر کردن تی ان تی می پردازند.

زنان علاوه بر آشپزی و کار اداری، رانندگی کامیونها، موتور سیکلت، تعمیر وسایل نقلیه، بسته بندی مجدد چترهای نجات، نصب و بازرسی و نگهداری تجهیزات نظامی و تدارکات، آزمایش بالونها، پیش بینی وضع هوا، کارهای بندری که در حیطه کارمردان می باشد و ارسال و دریافت پیامهای رادیویی را بر عهده داشتند.

2- نقش زنان در نظام دفاعی فرانسه :

تا سال 1938 زنان داوطلبانه وارد گروههای غیرنظامی شدند. در سال 1986-1870، 6% زنان در گروههای پزشکی قوای مسلح بکار گرفته شدند.

امّا امروزه واحدهایی که تنها متشکل از زنان باشد از بین رفته، آموزش تخصصی در تمامی لشگرهای چهارگانه مختلط برای زنان وجود داشته، حتی در ناراضی ترین لشگرها نیروی دریای بکارگیری زنان را تقبل نموده است تقرباً در کلیه واحدها به استثناء واحدهای کماندویی  ویژه، 7% و گاهی 10% پستها بر روی زنان باز می باشد. اونیفورم به استثناء کلاه، وجهه مشخصه میان مردان و زنان می باشد.

چندین زن ژنرال در ارتش وجود دارد. همچنین از زنان بعنوان پرستار، کارگر خواربار فروشی نظامی، یا مغازه دار، رخت شویی و ... گاه بصورت داوطلبانه و گاه حقوقی ایفای نقش می نمایند. زنان در خیابانهای شهرهای بزرگ، گذرگاههای حیاتی تردد، راه آهنهای زیر زمینی و ایستگاه‌های قطار و ... وظیفه انتظامات را بعهده دارند.

3- نقش زنان در نظام دفاعی آلمان :

به سال 1979 خدمت سربازی سه ساله برای زنان تصویب شده است، پس از جنگ زنان کمر همت بسته و به محو آثار ویرانی و خرابی در سراسر خاک آلمان پرداختند، قسمت اعظم این ترقی و پیشرفت مرهون زنان آلمانی است که علاوه بر همکاری عملی با مردان در رفع خرابیها و اقدام به آبادی مجدد کشور خویش وظیفه سرپرستی و رسیدگی به خانواده راهم بر عهده داشتند.

در خلال نخستین جنگ جهانی زنان آلمانی به بهترین وجه لیاقت خویش را به منصه ظهور رساندند، همه جا در ادارات، ترامواها، بیمارستانها و راه آهن زن آلمانی جای مرد را که در جبهه جنگ بود اشغال کرد.

4- نقش زنان در نظام دفاعی ویتنام :

ارتش زنان در سال 1960 در اوج جنبش همگانی بوجود آمده و در نبردهای گوناگون آبدیده شد.

در حال حاضر 40% اعضای ارتش چریکی را زنان تشکیل می دهند، این زنان در طول جنگ عملیات خارق العاده ای را انجام داده اند. بطور مثال در سال 1968 در حمله سراسری، واحد زنان «له تی ریانگ» خود را به مرکز شهر سایگون رساند و بکمک زنان کماندوی دیگر، به ستاد ارتش دشمن حمله کرد و آنجا را به تصرف درآورد.

بسیاری از مردان کارهای تولیدی و خانوادة خود را ترک می کردند و به جبهه می رفتند و زنان جای آنها را می گرفتند و تولید را ادامه میدادند، شخم می زدند، ماشین تعمیر می کردند، و گروههای ضربتی برای دفاع از راهها تشکیل میدادند.

زنان عضو «اتحادیه زنان ویتنام» بی درنگ پس از آزاد کردن سرزمینشان به فعالیتهای چشمگیر در زمینه التیام دردها و صدمات ناشی از جنگ پرداختند. کلاسهای مبارزه با بیسوادی، بخصوص در بخشهای جنوبی کشور دایر شد و هزاران زن در آنها شرکت کردند.

تقریباً 10% نیروی کمکی منطقه رتطم را زنان تشکیل می دهند و از لباس واُنیفورم مردان استفاده ها می کنند و دوش بدوش مردان وظایف خود را انجام میدهند، با استفاده از دوچرخه در تأمین  ارتباطات سهیم هستند، در میدان نبرد بعنوان پزشک و افسر پزشک و غیره کار می کنند، با انواع سلاحهای جنگی آشنا هستند و اغلب مأموریت دستگیری جاسوسانی را که با هلیکوپتریا چتر نجات در مناطق تحت نفوذ ویت کنگ ها و ویتنام شمالی فرود میآیند بعهده دارند، خلبانان را که هواپیماهایشان سقوط کرده دستگیر و زندانی می کنند و در میدان نبرد در تقویت روحیة افراد نظامی نقش مهمی را عهده دار می باشند.

5- نقش زنان در نظام دفاعی فلسطین

در سال 1963 اتحادیه زنان فلسطین بنیان گذاشته شد، اتحادیه در زمینه های سیاسی و اجتماعی بکار خود ادامه داد و به تأسیس پرورشگاه کودکستان، آموزشگاه برای زنان و دختران در اردوگاه آوارگان و دایر ساختن کلاس مبارزه با بیسوادی پرداخت. با شعله‌ور شدن آتش مقاومت مسلحانه و اعلام جنگ طویل المدت خلقی علیه اشغالگران در 1965 وظایف اتحادیه گسترش یافت. زن فلسطینی در عرصه این مقاومت همه جا حضور داشت، در بیمارستانها، پایگاههای نظامی، در جبهه نبرد، همچنین زنان در مجامع بین المللی به دفاع از حقّانیت خود پرداختند. یکی از هدفهای عمده اتحادیه زنان فلسطین شرکت دادن زنان فلسطینی در کارهای سازمانی و مبارزه در سطح جهانی شد.

زنان در هلال احمر فلسطین نقش بسیار مهمی داشتند.

تقریباً هیچ زمینه کاری وجود ندارد که زن فلسطینی درآن شرکت نجسته باشد.

زنان نآ  آننتکا. نقش مهمّی در تشویق همسر، پسر، برادر و پدر خود برای شرکت در مبارزه و بی‌هراس بودن در جانبازی را بعهده می گیرند.

6-نقش زن در نظام دفاعی شوروی

در طول جنگ جهانی دوم حدود /000/800 زن در ارتش شوروی خدمت می کردند 86 نفر از این زنان موفق شدند که عالی ترین نشان کشور را (قهرمانان شوروی) بدست آورند، زنان در ارتش شوروی مأموریتهای مانند تیراندازی، خلبانی، متخصص مخابرات، مسلسل‌چی، راننده تانک، خدمه هواپیما و خدمات پزشکی انجام دادند.

«والانتینا نیکلایواترشکوا» نخستین زن روسی است که به فضا رفت، وی درجه سرهنگی را در نیروی هوائی شوروی دارد.

زنانی که داوطلب خدمت در ارتش می‌شوند باید سن آنها بین 19 تا 30 بوده، حداقل هشت کلاس سواد داشته ازدواج نکرده و دارای بچّه نباشند. زنان حتی می‌توانند بعنوان تکنسین کامپیوتر، اپراتور تجهیزات ویژه و حتی معلّمی انجام وظیفه نمایند.

زنان داوطلب برای 3-4 یا 6 سال تعهد خدمت داده و بعد از آن نیز می توانند تا سن 50 سالگی خدمت خود رادر ارتش تمدید کنند.

زنان در کادر افسری نیز خدمت می کنند و تعداد آنان زیاد نیست، این قبیل زنان اکثراً در مدارس عالی و آکادمی های نظامی بخصوص در بخش زبانهای خارجی در ریاضیات تدریس می کنند.

کمتر مشاغلی در نیروهای شوروی وجود دارد که زنان قادر به ایفای آن نباشند.

این کشورها نمونه کشورهایی بود که زنان در پست‌های متعدد ارتش وارد شده و خدمت می‌کنند در حالیکه در اکثریت کشورها نیز زنان مجاهدی را می‌بینم که نام و یادشان همیشه جاویدان خواهد ماند.

نویسنده : میکاییل ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

مطالب اخیر اطلاعیه THE HISTORY of KURDISH MUSIC تاریخ موسیقی کردستان _ کتابی به زبان کردی پیچ‌خوردگی پا منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی نیکی و بدی - پائولو کوئیلو آیا خدا با بندگان خود سخن میگوید ؟ واکسن آبله آموزش خود هیپنوتیزم ساده Relaxation میزان تحصیلات و سال تولد هنرمندان
کلمات کلیدی وبلاگ عکس جالب (٤٥) داستان خاطره (٤٥) روانشناسی (٤٢) سلامت (۳٢) طنز (٢٩) داستان کوتاه (٢٩) عکس های بازیگران،افراد مشهور و (٢٥) علمی (٢٤) آموزشی مانند انگلیسی و موسیقی و (۱٩) عکسهای جدید چهره ها در شبکه های اجتماعی (۱٧) عکسهای جدید شبکه های اجتماعی (۱٦) پزشکی (۱٥) درس ،تدریس ،جزوه و (۱٥) وقایع تاریخی (۱٤) سرگرمی (۱٢) طبیعت و محیط زیست (۱٢) عشق (۱۱) زندگی شهری (۱۱) دانلود رایگان کتاب (۱۱) سینما بازیگری (۱۱) عکس های خانوادگی چهره های مشهور (۱۱) شعرهای گلچین شده (۱٠) جک - لطیفه (۱٠) مناطق زیبا و گردشگری (٩) بازیگران در اینستاگرام (٩) عکس خنده دار (٩) ادبی (٩) سیاسی (۸) زن (۸) مذهبی (۸) تکنولوژی (۸) احادیث و سخنان پیامبران و امامان (۸) نیایش (٧) اقتصادی (٧) موفقیت (٧) راهنمای حل جدول (٧) روابط زن و شوهری (٧) ماه رمضان (٦) موبایل (٦) جملات بزرگان (٦) پند ها و جملات قصار (٦) مطالب با ترجمه ی انگلیسی (٥) ورزش (٥) ثروتمند شدن (٥) غذای سالم (٥) زندگی نامه (٥) مطالب انگلیسی (٥) راهنمای جدولی (٥) داعش (٥) کتاب دانشگاهی (٥) نقل و انتقالات فوتبال (٥) کسب درآمد (٤) funny (٤) اجتماعی (٤) پرسپولیس (٤) حیات وحش (۳) عکاسی (۳) ریاضی (۳) قرآن (۳) ادبیات (۳) استقلال (۳) رابطه با جنس مخالف (۳) طنز تلخ (۳) کتاب شعر (۳) سوم راهنمایی (۳) افراد مشهور (۳) اطلاعات عمومی (۳) خرید لوازم خانه (۳) سریال شمعدونی (٢) چهره ها در شبکه‌های اجتماعی +عکس (٢) منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی (٢) نظریه‌های جامعه‌شناسی (٢) آشپزی و (٢) دزدی و اختلاس (٢) donyayejadval (٢) آموزش حل جدول (٢) خواندنی (٢) relaxation (٢) ایران باستان (٢) اول دبیرستان (٢) آیا میدانید که (٢) والیبال (٢) عربستان (٢) نجوم (٢) سعدی (٢) دبیرستان (٢) ابوسعید ابوالخیر (٢) خودرو و اتوموبیل (٢) گوشی های هوشمند (٢) شناخت زنان (٢) کنکور (٢) سپندار مذگان (٢) نوکیا (٢) sms (٢) اسلام (٢) دیجیتال (٢) امیرکبیر (٢) مشاهیر ایران (٢) آموزش خود هیپنوتیزم ساده (٢) عکس های بامزه و ناز از کوچولوها (٢) ترفندهای عکاسی (٢) لغات جدولی (٢) علی علیه‌السلام (٢) نهج‌البلاغه (٢) لیگ جهانی (٢) زمین از فضا (٢) واکسن آبله (۱) نگار عابدی (۱) راکتورهای هسته ای (۱) عکس سلفی (۱) کد های مخفی گوشیهای نوکیا (۱) نویسندگان ایرانی معاصر (۱) فهرست نویسندگان ایرانی و جهان (۱) نویسندگان جهان و آثارشان (۱) بازیگران با همسرانشان (۱) فرهنگ نام های ایرانی (۱) چگونه جدول ضرب را یاد بگیریم (۱) صعود تیم ملی والیبال ایران (۱) ابوبکر بغدادی (۱) عجیب‌ترین و زیباترین میوه‌های جهان (۱) تصاویر متفاوت از چهره های مشهور در شبکه های اجتماع (۱) چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (۱) نا آرامی‌های اجتماعی و امداد و نجات (۱) اوزان و مقیاسها (۱) مجموعه سوالات آمادگی دفاعی (۱) عدم نمایش شماره (۱) عدم نمایش شماره تلفن (۱) سوالات حرفه و فن دوم راهنمایی (۱) طرز تهیه زولبیا، بامیــه و گوش فیل (۱) شهرهایی که برای زندگی مناسب نیستند! (۱) راهنمای عملی خرید ‌هارد اکسترنال (۱) تصاویر منتشر نشده از زندگی ابوبکر بغدادی، رهبر &q (۱) نقش شیرین در سریال شمعدونی (۱) فیلم ایرانی آوازهای سرزمین من (۱) نقش زهره در سریال شمعدونی (۱) سریال جاده قدیم (۱) شهرام حقیقت (۱) مسعود زریبافان (۱) فلمینگ (۱) سریع ترین های جهان (۱) چند راهنمایی برای بنزین زدن (۱) آرایش زنان (۱) جک ریمر (۱) آمادگی دفاعی (۱) ارزش زن (۱) سعود الفیصل (۱) اسامی ایران باستان (۱) برندگان جایزه نوبل (۱) سرقت موبایل (۱) آیا میدانید که (۱) انیشتین و راننده اش (۱) جنگ خاورمیانه (۱) حقوق والدین (۱) عکس های ماهواره ای (۱) مشاهیر موسیقی ایران وجهان (۱) بلندترین آبشارهای جهان (۱) شهرهای ایران به تفکیک استان (۱) انواع غذاهای ایرانی (۱) انواع آش های ایرانی (۱) انواع کباب و ساندویچ (۱) انواع پلو و خورش (۱) امیر ارسلان نامدار (۱) اینستاگرام (۱) حقوق فرزندان (۱) بهرام بهرامیان (۱) قاسم سلیمانی (۱) ادوارد جنر (۱) اسلام و صلح (۱) به خاطر داشته باش (۱) انواع متمم (۱) محتشم احمدی نیا (۱) شرکت بریتیش تله کام (۱) میلاد فخرالدینی (۱) نحوه نوشتن فهرست منابع (۱) ۵۰ تصویر تاریخی که هرگز نباید از دست بدهید (۱) اشتباهاتی که در دهه 30 زندگی انجام می دهیم (۱) مجموعه قوانین و مقررات استخدام کشوری (۱) سوسن‌ زادخوش‌ (۱) رابط فصلنامه‌ به ورز - لرستان‌ (۱) عکسهای هنرمندان در پانزدهمین جشن سینمایی حافظ (۱) پانزدهمین جشن سینمایی حافظ (۱) it is so cool to be a man (۱) آشپزی و (۱) one day an employee sends an email letter to his b (۱) مطالب طنز انگلیسی (۱) اخلاق و جنگ (۱) اسلام و اسیران (۱) پیامبر صلح (۱) کولر آبی یا گازی (۱) گرما و راه چاره (۱) رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی (۱) اصول پیاده روی (۱) هفت راه برای رفع مشکلات مالی (۱) بیماری و پاداش (۱) استغفار و ناامیدی (۱) حرف خودت را بزن (۱) نکته ها و درس های استراتژیک (۱) نقش زنان در دفاع (۱) دفاع زنان در جنگ (۱) اسلام و دفاع زنان (۱) دفاع زنان در جنگ های مختلف (۱) تصاویری از حواشی دومین پیروزی برابر امریکا (۱) والیبال یران آمریکا (۱) تصاویری از دختران رپ‌خوان افغان (۱) وقتی معماری مساجد دگرگون می‌شود (۱) تصاویر مسجدی نو و عجیب (۱) تحلیل شخصیت از روی نوع دوش گرفتن در حمام (۱) تصورات غلط درباره ازدواج (۱) تعیین هدف برای موفقیت (۱) تفاوتهای من و رئیسم طنزتلخ (۱) ۱۷ اقدام روزانه برای اینکه باهوش تر باشید (۱) تصاویر کمیاب از آلبوم دیده نشده خاندان پهلوی (۱) تصاویری از مهمانداران خطوط هوایی خارجی و ایرانی (۱) مهمانداران خطوط هوایی خارجی و ایرانی (۱) عکس نوشته های طنز باحال عمویی (۱) چگونه در عکس ها بهتر دیده شویم!؟ (۱) اسمارت فون ه (۱) عکس های خنده دار از شکلک های بامزه با انگشت (۱) عکس های ساحل بکرانی نی نی سریال دردسرهای عظیم (۱) دردسرهای عظیم 2 (۱) ساحل بکرانی (۱) عکس های دیدنی از نقاشی های 3 بعدی روی بشقاب (۱) هنرمند ژاکلین poirier (۱) چگونه راحت تر روزه بگیریم؟ (۱) بزرگترین باغ گل جهان در عمق صحرای سوزان دوبی (۱) ۷ درس موفقیت در زندگی از سخنان بُرُس لی (۱) برس لی bruse lee (۱) عکس های جالب مبارزه زنان با آرایش (۱) مبارزه زنان با آرایش (۱) تصاویر شگفت انگیز ماهواره ای از زمین (۱) زنانی که با عملکرد غیرعادی خود در زمانه‌شان ماندگا (۱) روش های خانگی درمان پشه گزیدگی (۱) پشه گزیدگی (۱) دکل گمشده (۱) پروفسور حسابی (۱) عکس سه بعدی (۱) غزلیات سعدی (۱) مثنوی معنوی (۱) هیپنوتیزم (۱) کرباسچی (۱) کراک (۱) آتنه فقیه نصیری (۱) چای سبز (۱) چرچیل (۱) فست فود (۱) انیشتین (۱) پدر و مادر (۱) امتحان (۱) کتاب قرآن (۱) زیست شناسی (۱) دوبی (۱) روزه (۱) تفکر خلاق (۱) مو (۱) داستان عشق (۱) حضرت محمد (ص) (۱) هالیوود (۱) اعتیاد (۱) رپ (۱) تجربی (۱) سرطان (۱) تلویزیون (۱) مولانا (۱) ازدواج (۱) لوگو (۱) دروغ (۱) فیزیک (۱) شیمی (۱) یادگیری (۱) مقاله (۱) قیامت (۱) سامسونگ (۱) احمد شاملو (۱) افغانستان (۱) ایران (۱) مالاریا (۱) بوستان سعدی (۱) مشاهیر موسیقی (۱) سید مظلوم (۱) 40 توصیه برای لذت بردن از زندگی (۱) افسانه پاکرو (۱) نظریه های جامعه شناسی (۱) سام درخشانی (۱) مریلین مونرو (۱) پاسخ جالب آلبرت انیشتین به مریلین مونرو (۱) شهرهای ایران (۱) خاندان پهلوی (۱) نیکی و بدی (۱) دنیای حیوانات (۱) لویی پاستور (۱) کار و استخدام (۱) تربیت فرزندان (۱) تغییر عادت منفی به مثبت (۱) آش شله قلمکار (۱) اثر پروانه‌ای (۱) آب درمانی (۱) قرائتی (۱) رزمایش (۱) دوم راهنمایی (۱) عرفان نظر آهاری (۱) بی خوابی (۱) پائولو کوئیلو (۱) پیاده‌روی (۱) علی کریمی (۱) آنتوان چخوف (۱) حرفه و فن (۱) آلبرت انیشتین (۱) لئوناردو داوینچی (۱) ترین ها (۱) موسیقی پاپ (۱) مواد مخدر (۱) ویکتور هوگو (۱) عکس بازیگران (۱) کیک (۱) بهنام صفوی (۱) گابریل (۱) احمدی نژاد (۱) علی اکبر دهخدا (۱) انرژی هسته ای (۱) خلیج های دنیا (۱) دانستنی ها، آیا میدانید (۱) زبان های رایج و رسمی دنیا(بترتیب الفبا):راهنم (۱) زبان های رایج و رسمی دنیا (۱) اسامی برندگان نوبل ادبی از آغاز تا سال 2007 میلادی (۱) راهنمای انتخاب اسم ایرانی (۱) راهنمایی در انتخاب اسم ایرانی (۱) نام پارسی (۱) دانلود رایگان کتاب امیر ارسلان نامدار (۱) کتاب امیر ارسلان نامدار (۱) شعر فوق العاده " وای دل دیوانه ام زین دشمن ه (۱) وای دل دیوانه ام زین دشمن همخانه ام (۱) دانلود رایگان ترجمه فارسی قرآن (۱) ترجمه فارسی قرآن (۱) المیپاد کشوری ریاضی از سال 79 تا 92 به همراه پاسخن (۱) سوالات شیمی کنکور ریاضی و تجربی تفکیک هر فصل به (۱) کارنامه کنکور سراسری (۱) دانلود رایگان کتاب تفسیر قرآن قرائتی (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی1 آیت الله جعفر سب (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی1 (۱) آیت الله جعفر سبحانی و دکتر محمد محمد رضایی (۱) دانلود رایگان دیوان حافظ (۱) مجموعه قطعات حافظ (۱) دانلود مجموعه کامل غزلیات سعدی (۱) کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم (۱) دانلود رایگان کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم جمعی ا (۱) میزان تحصیلات و سال تولد هنرمندان (۱) سال تولد هنرمندان (۱) تحصیلات هنرمندان (۱) آموزش خود هیپنوتیزم ساده relaxation (۱) ال کامپیر (۱) آیا خدا با بندگان خود سخن میگوید ؟ (۱) خواجه حسن مودب (۱) نیکی و بدی - پائولو کوئیلو (۱) آیا داعش هم مرز ایران می شود؟ + نقشه (۱) اعترافات تکان‌دهنده فرمانده ارتش زنان داعش (۱) پیام صادقیان‌ (۱) شاه‌ماهی منصوریان در تور مظلومی +جدول عملکرد (۱) امین حاج‌محمدی (۱) ایران چطور به مرحله بعد لیگ جهانی صعود می کند؟(+ج (۱) کمال‌الدین کامیابی‌نی (۱) ثروتمندترین زن جهان (۱) ماریو شاراپوآ (۱) هر کس بردگی زنان را تحریم کند، کافر است! (۱) صالح الفوزان (۱) شیوخ سعودی (۱) بردگی زنان (۱) علی کریمی به امیر جعفری بدل زد (۱) آماده‌باش داعش برای جنگ با آنکارا (۱) تصاویری عجیب و دیدنی از دنیای حیوانات (۱) داستان خلقت زن فدر و منزلت زن (۱) شعر زن بودن (۱) آلفای قبل از خواب (۱) افکار سازنده (۱) شعر بازی گران تئاتری به نام “ دنیای جدید مان” (۱) آنچه انرژی فعال را خنثی میسازد (۱) آنچه دختران تمایل دارند تا پسران بدانند (۱) اندیشه توانگر (۱) داستان "ای کاش " (۱) این 4 میوه دوست داشتنی (۱) حقوق زن و شوهر نسبت به هم در قرآن و احادیث (۱) باورهای زنگ زده ، اندیشه های منجمد (۱) فرهنگ و توسعه (۱) داستان "بخت بیدار" (۱) پاسخ استاد علی اکبر دهخدا به دعوت رییس اداره اطلاع (۱) تأثیر رنگها بر تفکر و خلاقیت و استفاده در محیط های (۱) جاناتان دی ولسلی تایلور (۱) تاریخچه :ساندویچ در ایران از دیروز تا امروز (۱) ساندویچ فروشى (۱) تصاویر حواشی پیروزی ایران برابر امریکا (۱) روزه داری با نوشیدنی های سنتی (۱) 22 سرانجام ناخوشایند در صورت کم خوابی (۱) اقداماتی که باید پس از سرقت یا گم شدن گوشی خود انج (۱) تصاویری از کارگاه پخت زولبیا و بامیه (۱) تصاویری کمتر دیده شده از ایران در دوران پهلوی (۱) منا بع کارشناسی ارشد جامعه شناسی توسعه (۱) منابع رشته مطالعات زنان (۱) روش تحقیق در علوم‌اجتماعی (۱) …حوزه‌های جامعه‌شناسی (۱) پیچ‌خوردگی پا (۱) چطور می‌توانیم بفهمیم که مچ پا یا زانویمان پیچ خو (۱) برای درمان پیچ‌خوردگی چه اقداماتی می‌توانیم انجام (۱) برخی افراد به‌ طور مکرر دچار پیچ‌خوردگی می‌شوند، آ (۱) the history of kurdish music (۱) تاریخ موسیقی کردستان (۱) کتابی به زبان کردی (۱) the history of kurdish music تاریخ موسیقی کردستان (۱) ترسناک ترین هیولاهای دنیای زیر آب+ عکس (۱) فضانوردی و (۱) عرفان و عرفا (۱) سخنرانی و فن بیان (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی 2 آیت الله جعفر س (۱) دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام محمد نصیری (۱) دانلود رایگان کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی دکتر (۱) ذینی (۱) valantine (۱) حافظه ، هوش و (۱) اگر نمی‌خواهید بیمار شوید؛ (۱) خنده بازار دااااااااااااااااااغ آخر هفته (۱) بهنام صفوی به بیماری سرطان مبتلا شد!! (۱) عکس افسانه پاکرو در خارج از کشور!! (۱) آثار آب درمانی در بدن (۱) بازیگران بهمراه همسران و خانواده در فرش قرمز جشن ح (۱) ارتباط موثر اجتماعی وموفقیت (۱) ارزش! value! (۱) خاطرات چرچیل!! (۱) آسیب شناسی عشق در نگاه سنتی و مدرن (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب