آرشیو وبلاگ
      جدیدترین مطالب داغ و خواندنی (گلچین وب... دانلود رایگان کتاب ها... راهنمای حل جدول ... و بهترین مطالب روز وب)

+ ویژگی های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران

 

 

                            

جمهوری اسلامی ایران

(ویژگی های اجتماعی، اقتصادی و صنعتی)

 

 

 

 

شعار ملی: استقلال آزادی جمهوری اسلامی

سرود ملی: سرود جمهوری اسلامی ایران

 

پایتخت
 - مختصات جغرافیایی

تهران

35°41′ N 51°25′ E

بزرگ‌ترین شهر

تهران

زبان رسمی

زبان فارسی

نوع حکومت

رهبر
رئیس جمهور

جمهوری اسلامی
سیدعلی حسینی خامنه‌ای
محمود احمدی‌نژاد

انقلاب اسلامی
 اعلام پیروزی انقلاب
 روز جمهوری اسلامی

برکناری محمدرضا پهلوی
۲۲ بهمن ۱۳۵۷
۱۲ فروردین ۱۳۵۸

مساحت
 - کل
 
 - آبها (%)


‪۱٬۶۴۸٬۱۹۵ km² ‫(۱۷ام)

۰٫۷

جمعیت
 - براورد ۱۳۸۵
 - تراکم جمعیت


‪۷۰٬۴۷۲٬۸۴۶ ‫(۱۸ام)
‪۴۲٫۸/km² ‫(۱۵۷ام)

تولید ناخالص داخلی
(برابری قدرت خرید)
 - کل
 - سرانه

براورد ۲۰۰۵

۶۱۰٫۴ میلیارد دلار (۱۹ام)
۸٬۹۰۰ دلار (۶۹ام)

شاخص توسعه انسانی (۲۰۰۴)

۰٫۷۴۶ (۹۶ام) – متوسط

واحد پول

ریال ایران (‏IRR)

 

نیم‌نگاه

  موقعیت: خاورمیانه، بین دریای خزر در شمال و  خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و بین افغانستان و پاکستان در شرق و ترکیه و عراق در غرب

  مختصات جغرافیایی: بین 53 درجه شرقی و 32 درجه شمالی

مساحت: یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع

  مرز: 5440 کیلومتر( 936 کیلومتر با افغانستان، 35 کیلومتر با ارمنستان، 432 کیلومتر با آذربایجان، 1458 کیلومتر با عراق، 909 کیلومتر با پاکستان، 499 کیلومتر با ترکیه، 992 کیلومتر با ترکمنستان)

  آب و هوا: بیشتر خشک و نیمه‌خشک، در کناره‌ی جنوبی دریا‌ی خزر معتدل

  بلندترین نقطهدماوند با 5671 متر

  پست‌ترین نقطه: دریای خزر 28 متر

  جمعیت70049262 نفر(برآورد 2007 )

  دین: اسلام( 89 درصد شیعه، 9 درصد سنی، 2 زردشتی، مسیحی و یهودی)

  زبان‌ها: فارسی(رسمی)، آذری، گیلکی، مازندرانی، کردی، لری، ترکمنی، بلوچی، عربی،  

  حکومت: جمهوری اسلامی

  ریاست جمهور: محمود احمدی‌نژاد

  پایتختتهران

  منابع طبیعی: نفت، گاز، زغال‌سنگ، مس، آهن، گوگرد، سرب، روی، نمک، سنگ‌های ساختمانی، طلا، منگنز، آلومینیم

  صنعتنفت و گاز، پتروشیمی، خودروسازی، فرآوری آهن،مس و آلومینیم، تولید برق، صنایع دستی

  محصولات کشاورزی: گندم، جو، برنج، میوه، پنبه، چغندر قند، نیشکر، آجیل، فرآورده‌های دامی 

  تولید ناخالص ملی: 9/569 میلیارد دلار(برآورد 2005 )

  پولریال

  دامنه‌ی اینترنتی .ir

 

ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت دارای تاریخی کهن (دست کم هفت هزار سال) است و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزی اوراسیا دارای موقعیتی ژئواستراتژیک است. این کشور از اعضای پایه گذار سازمان ملل متحد، گروه نم، سازمان کنفرانس اسلامی ، اوپک و سازمان اکو است ، ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به واسطه در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده است.

پیشینهٔ تاریخی کشور ایران را در اسطوره‌های کهن ایرانی به آغاز تاریخ می‌رسانند ولی آغاز تاریخ سیاسی آن از آغاز شاهنشاهی ایران در زمان ماد است.البته این شاهنشاهی‌ها مربوط به اقوام آریایی ایران است وگرنه پیش از آن تمدن های ایلام، جیرفت و ... نیز بوده‌است.

ایران امروزه از اقوام زیادی از جمله :مازنی، گیلک، تالش، آذری، کرد، ترکمن، عرب، بختیاری ، لر، لک ، آشوری، کلدانی، مندایی، تات، گرجی، بلوچ، سیستانی، ارمنی، یهودی ، دیلمی تشکیل شده‌است.[۵] . در ایران در حدود ۲۰ زبان و ۱۱۰ گویش زبانی رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه‌های زبانی ایران را فارسی، ترکی آذری، کردی، ترکمنی، گیلکی و مازندرانی، تالشی، لری، بختیاری ،عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری، کلدانی و غیره تشکیل می‌دهند. زبان رسمی اداری ایران فارسی است. براساس اصل پانزدهم قانون اساسی کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

در پانصد سال اخیر، به‌ویژه پس از تشکیل دولت صفویان همواره تشیع مذهب رسمی ایران بوده‌است و در حال حاضر از جمعیت ایران، ۸۹٪ شیعه، ۹٪ سنی و ۲٪ زرتشتی، یهودی، مسیحی، و پیروان سایر ادیان هستند. در اصل ۱۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری دین رسمی است و سایر مذاهب اسلامی نیز قانونی و دارای احترام کامل می‌باشند. همچنین در اصل ۱۳ قانون اساسی، ایرانیان مسیحی، یهودی و زرتشتی به عنوان اقلیت دینی پذیرفته شده‌اند و می‌توانند در حدود قانون بر اساس دین خود عمل کنند.

صنایع

عمده‌ترین صنایع کشور عبارت‌اند از: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نساجی، شیمیایی، غذایی، خودرو سازی، الکتریکی و الکترونیکی و... صنایع مهم دستی و خانگی و سنتی کشور عبارت‌اند از: فرش و قالی، گلیم و زیلو، منبت کاری، خاتم کاری و سفال سازی.

 

معادن

معادن مهم ایران عبارتست از: نفت و گاز. ایران، دومین ذخایر نفتی جهان، یازده در صد ذخایر ثابت شده نفتی زمین معادل ۱۳۰ میلیارد بشکه، و نیز دومین ذخایر گازی جهان، هجده در صد ذخایر ثابت شده گاز زمین، معادل ۲۶ تریلیون متر مکعب را در اختیار خود دارد. مهم‌ترین منطقه‌های نفتی این کشور مسجد سلیمان، هفتگل، گچساران، آغاجاری و شاه آباد (غرب) است.همچنین دریای مازندران نیز اندوخته نفتی بسیاری را در خود نهفته‌است. نفت قم نیز در حال استخراج است. بیشترین معادن در حال بهره برداری در استان خراسان وجود دارد.

دیگر معادن مهم کشور عبارت‌اند از: معادن ذغال سنگ، کانیهای فلزی: طلا، منگنز، کرومیت، مس، سرب، روی، نیکل، کبالت، نقره، معدنی شیمیایی: گوگرد، نمک، سنگهای تزئینی، شن و ماسه و اورانیوم.

 

همسایگان ایران

مرزهای ایران طی تاریخ دراز این کشور بارها تغییر یافته است. ایران در زمان امپراتوری پارس‌ها(هخامنشیان) از رود سند در پاکستان تا نیل در مصر و بخش‌هایی از لیبی در شمال آفریقا و هم‌چنین بخش‌هایی از ترکیه و دیگر سرزمین‌های ساحل شرقی مدیترانه را در بر می‌گرفت. در دوره‌های پس از هخامنشیان نیز گاه بر پهناوری امپراتوری ایران افزوده می‌شد و گاه بخشی از آن به دست دیگران می افتاد. اکنون بسیاری از آن سرزمین‌ها خود کشوری شده‌اند و همسایگان کنونی ایران به شمار می‌آیند و عبارتند از: ترکمنستان، آذزبایجان و ارمنستان در شمال؛ افغانستان و پاکستان در شرق؛ ترکیه و عراق در غرب. ایران کنونی از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان می‌رسد و جزیره‌های خارک، کیش، لاوان، هندورابی، ابوموسی، سیری، قشم، هرمز، لارک، هنگام، تنب کوچک، تنب بزرگ و چند جزیره‌ی کوچک دیگر از خاک آن به شمار می‌آیند.

پستی و بلندی

بیش از نود درصد ایران کنونی در فلات سه‌گوشه‌ای به نام فلات ایران جای گرفته است. رشته کوه البرز در راستای مرز شمالی کشیده شده است و قله‌ی آتش‌فشانی دماوند، که بلندترین قله‌ی این کشور است، به بلندی 5671 متر از سطح دریا، در این رشته کوه جای دارد. رشته کوه البرز در شرق به کوه‌های خراسان و در غرب به کوه‌های آذربایجان می‌رسد.

دیگر رشته کوه مهم ایران، زاگرس است که از کوه‌های آذربایجان آغاز می‌شود و در راستای مرز غربی به سوی جنوب و جنوب شرقی کشیده شده است تا به کوه‌های مکران در بلوچستان می‌رسد. آتش‌فشان خاموش دنا، به بلندی 4409 متر از سطح دریا، بلندترین قله‌ی رشته کوه زاگرس است.

فلات مرکزی ایران، که بین دو رشته کوه البرز و زاگرس جای گرفته است، نیز چندان از ناهمواری بر کنار نیست، بلکه دو رشته کوه از آن می‌گذرند.

دشت کویر و دشت لوت از دشت های اصلی ایران هستند که آب و هوای کویری و نیمه کویری دارند. دشت کویر که به کویر نمک نیز شناخته می‌شود در جنوب رشته کوه البرز میان خراسان، سیستان، سمنان، قم، کاشان و یزد جای دارد.

رودها و دریاچه‌ها

بیش‌تر جلگه‌های بارور ایران در کناره‌ی دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان قرار دارند. این جلگه‌ها را رسوب خاک‌هایی به وجود آورده‌اند که رودها طی میلیون‌ها سال با خود آورده‌اند. در جلگه‌های شمال ایران بیش از 350 رود کوچک و بزرگ جاری است که ارس، سفیدرود(قزل اوزن)، اترک، گرگان، هراز، چالوس، بابل، تالار، تجن و نکا از مهم‌ترین آن‌ها هستند.

ایران در کناره‌ی جنوبی بزرگ‌ترین دریاچه‌ی جهان، یعنی دریای خزر جای گرفته است. این دریاچه نزدیک 424 هزار کیلومتر پهناوری دارد و کشورهای ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان در پیرامون آن جای گرفته‌اند.

سرزمین چهار فصل

کشور ایران را رشته‌ کوه‌های‌ بلندی از هر سو فراگرفته است. همین کوه‌ها از رسیدن بادهای باران آور به مرکز ایران جلوگیری می‌کنند. از این رو، بارندگی در بخش‌های مرکزی بسیار اندک است و نزدیک به یک ششم سرزمین ایران را بیابان‌ها می‌سازند. این سیمای خشک باعث شده است آب و هوای ایران را از گونه‌ی قاره‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم تعریف کنند. با این همه، گوناگونی آب و هوا در ایران بسیار شگفت‌انگیز است و همه گونه آب و هوا را در این کشور پهناور می‌توان یافت.

گیاهان و جانوران

گوناگونی اقلیم ایران باعث شده است گیاهان و جانوران گوناگونی در جای جای آن زندگی کنند. کرانه‌های دریای خزر از گونه‌های گیاهی و جانوری سرشار هستند. درختان بلوط، راش، زبان گنجشک، افرا، نارون، سرو کوهی، توسکا و مَمرز از درختان جنگلی ایران هستند. در خراسان، آذربایجان، لرستان، کردستان، کرمان‌شاهان، اصفهان، کهکیلویه، کوه‌های بختیاری و کرمان نیز بخش‌های جنگلی کوچکی وجود دارد. کویرها و بیابان‌های ایران پوشش گیاهی ناچیزی دارند و جانوران اندکی در آن‌ها می‌زیند. از بوته‌های وحشی، که در دشت‌های نیمه‌بیابانی می‌رویند، صمغ‌های گوناگون از جمله کتیرا، سریش و سقز به دست می آید. لاله، گل سرخ، گل استکانی، شقایق، شمعدانی، زنبق، بنفشه، پامچال، ختمی و یاسمن از گل‌های بومی ایران هستند.

در جنگل‌های البرز پلنگ، خرس، گوزن، گراز و جوجه تیغی یافت می شود. روباه، یوزپلنگ، گرگ، شغال، سنجاب و خرگوش نیز در جنگل‌ها و دشت‌های نیمه‌بیابانی دیده می‌شود. در کویرها و نمک‌زارها، گورخر و آهو، در کوه‌ها، میش ، قوچ و بز و در جاهای باتلاقی خرس یافت می شود. گونه‌های فراوانی از مار و سوسمار، گونه‌ای تمساح، گونه‌هایی از خفاش، جوندگان و گربه‌های وحشی نیز در این سرزمین می‌زیند. علاوه بر پرندگان اهلی، مانند مرغ و خروس، اردک، غاز، کبوتر و بوقلمون، پرندگان وحشی مانند کبک، گنجشک، اردک وحشی، کبوتر چاهی، سار، تیهو، باقرقره، قرقاول، قمری، بلدرچین، درنا، کرکس، عقاب، قوش، قرقی، لک‌لک، باز، سبزقبا، جغد، توکا، چکاوک، هدهد، حواصیل و هوبره، در ایران زندگی می‌کنند.

در رودهای، دریاچه‌ها، دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان گونه‌های فراوانی از ماهی‌ها و دیگر آبزیان زندگی می‌کند. ماهی آزاد، ماهی سفید، کولی، سوف و ماهی خاویار از مهم‌ترین ماهی‌های خزری هستند که صید می‌شوند. پرندگان زیادی نیز هر ساله به کرانه‌های دریای خزر کوچ می‌کنند و زمستان خود را در آن‌جا می‌گذرانند. خلیج فارس و دریای عمان نیز جای زندگی ماهیانی مانند شوریده، حلوا، سرخو، قباد، ماهی تن، اره‌ماهی، فانوس ماهی، سفره ماهی و آبزیانی مانند میگو، ماهی مرکب، خرچنگ دریایی، صدف، مرجان و اسفنج هستند. گونه‌هایی از کوسه و دلفین و گاهی نهنگ نیز در خلیج فارس و دریای عمان دیده شده است.

مردمان و شهرها

جمعیت ایران بیش از 68 میلیون نفر و آهنگ رشد جمعیت آن کم‌تر از 8/1 است. امروزه، بیش‌تر مردم ایران در شهرها زندگی می‌کنند؛ نزدیک 30 درصد در روستاها به سر می‌برند و کم‌تر از یک میلیون‌نفر نیز کوچ‌نشین هستند. کوچ‌نشینان، که عشایر نامیده می‌شوند، بیش‌تر در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، فارس و بلوچستان به قشلاق(جای گرم) و ییلاق(جای سرد) می‌روند. بخشی از مردم ایران نیز در سال‌های اخیر به کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده‌ی آمریکا، مهاجرت کرده‌اند که شمار آنان نزدیک 5 میلیون نفر است.

مردمان کنونی ایران از نژاد آریایی به شمار می‌آیند. اما آریایی‌ها در سده‌های پیش از میلاد با مردمان بومی ایران و در سده‌های پس از میلاد با مردمان گوناگونی که به این سرزمین کوچ کردند، در آمیخته‌‌اند. با این همه، قوم‌های کرد، ترک، لر، بختیاری، ترکمن، عرب، بلوچ و اقلیت‌های ارمنی، آسوری، گرجی و مردمان دیگری که در کنار پارس‌ها زندگی می‌کنند، همگی خود را ایرانی می‌دانند و در کنار هم‌میهنان خود با آرامش و دوستی زندگی می‌کنند. شکل‌گیری شهرهای بزرگ و جنگ هشت‌ساله عراق با ایرن باعث کوچ مردمانی از استان‌های خوزستان، کرمانشاه و کردستان به شهرهای دیگر ایران شد و بر درهم‌آمیختگی قومی در ایران افزود. هم‌چنین جنگ‌های داخلی افغانستان باعث کوچ شمار زیادی از افغان‌ها به ایران شد که برخی از آن‌ها در ایران ماندگار شدند.

زبان اصلی مردم ایران فارسی(پارسی) است، اما به زبان‌های ترکی، کردی، بلوچی، عربی و لری و لهجه‌های گوناگون نیز سخن گفته می‌شود. بیش‌تر بزرگسالان در آموزشگاه‌های دولتی یا در نظارت دولت آموزش رسمی می‌بینند و میزان باسوادی به بیش از 70 درصد رسیده است. دانشگاه‌ها و مرکزهای علمی و پژوهشی گوناگونی در جای‌جای ایران برپا شده است که دانشگاه‌ تهران دیرین‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها به شمار می‌آید. در شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، همدان، تبریز، کرمان، اهواز و دیگر شهرهای بزرگ نیز دانشگاه‌های بزرگی به کار آموزش جمعیت بسیار جوان ایران می‌پردازند. در شهرهای کوچک‌تر نیز دانشگاه‌های کوچک‌تر یا دانشکده‌هایی بر پاست و شاید کم‌تر شهر بدون مرکز علمی را بتوان یافت.

دین باستانی ایرانیان، زردشتی بوده است، اما اکنون بیش‌تر مردم ایران مسلمان و و بیش از 90 درصد آنان پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند. مسلمانان سنی مذهب بیش‌تر در استان‌های کردستان، گلستان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ساکن هستند. اقلیت‌های مسیحی، یهودی و زردشتی نیز با آرامش کنار هم میهنان مسلمان خود زندگی می کنند و نمایندگانی در مجلس شورای اسلامی دارند. مشهد و قم دو شهر مذهبی اصلی هستند. مشهد،که مرکز استان خراسان رضوی است، بارگاه مقدس امام رضا(ع)، هشتمین پیشوای شیعیان، را در خود جای داده است. بارگاه مقدس فاطمه‌ی معصومه(س)، خواهر امام رضا(ع)، در شهر قم است. شهر قم مرکز پژوهش‌های دینی نیز هست و حوزه‌ی علمیه‌ی قم یکی از دیرین‌ترین مرکزهای دینی و آموزشی ایران است.

تهران پایتخت کشور ایران است که در دامنه‌ی جنوبی رشته کوه البرز و در 120 کیلومتری دریای خزر جای دارد. بیش‌تر مرکزهای اقتصادی، علمی و فرهنگی ایران در این شهر جای گرفته‌اند و شاهراه‌های اصلی کشور از این شهر به مرکز استان‌ها کشیده شده‌اند. در 320 کیلومتری جنوب تهران، به شهر اصفهان می‌رسیم که بناهای تاریخی زیبا و باشکوهش گردشگران زیادی را به آن سو می‌کشاند. ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه، از مهم‌ترین مرکزهای صنعتی ایران، در نزدیکی این شهر جای دارند. با ادامه‌ی مسیر به سوی جنوب ایران به شهر شیراز می‌رسیم و یادگار شکوه تمدن ایران، پرسپولیس، را در شمال شرقی آن می‌بینیم. تبریز در شمال غربی ایران، مرکز بازرگانی منطقه‌ی آذربایجان است که کشاورزی آن بسیار چشمگیر و بارو است. شهرهای نفت‌خیز ایران، آبادان، مسجد سلیمان و آغاجری، در استان خوزستان، در جنوب غربی ایران و نزدیک شمال غربی خلیج فارس جای دارند.

کشاورزی و دامپروری

ایرانیان از دیرباز در کار کشاورزی بوده‌اند و محصول‌های مهمی مانند گندم، برنج، یونجه و شکر و میوه‌هایی مانند خربزه، هلو، گردو، پسته و انار هدیه‌های کشاورزانی ایرانی به جهانیان هستند. با این که کوه‌های شمال و غربی ایران از تاثیر بادهای باران‌آور دریای خزر و دریای مدیترانه بر بخش‌های مرکزی ایران جلوگیری می‌کنند و در نتیجه، بارش رو به جنوب و شرق رفته رفته کم می شود، اما ایرانیان از دیرباز کوشیده‌اند به روش‌های گوناگون از کم‌ترین بارش نیز بهره برداری کنند. کاریزها(قنات‌ها) نمونه‌ای از این کوشش است. کاریزها آبراهه‌هایی زیرزمینی هستند که آب را از دامنه‌ی کوه به کشتزارها و روستاها می‌رسانند. کشاورزی و روش‌های نوین آبیاری نیز در ایران وجود دارد و سدهای کوچک و بزرگ زیادی برای بهره‌برداری از آب‌های سطحی ساخته شده‌اند.

محصول‌های مهم کشاورزی ایران عبارتند از: گندم، جو، برنج، پنبه، زعفران، چای، یونجه، آفتاب‌گردان، نیشکر، چغندر قند، خربزه، هندوانه، آلبالو، گیلاس، سبزی‌های گوناگون، تنباکو، حبوبات و میوه‌های گوناگون، از جمله سیب، هلو، آلو، انگور، گردو، بادام، گلابی، توت، انجیر، پسته، زیتون، خرما، انار و مرکباتی مانند لیمو، پرتغال و نارنگی.

ایرانیان در اهلی کردن جانوران و دامپروری نیز پیش‌تاز بوده‌اند. بز وحشی برای نخستین‌بار در ایران اهلی شد و ایرانیان از نخستین مردمانی بودند که بر پشت اسب نشستند و آن را به جهانیان هدیه دادند. امروزه دامپروری سنتی و نوین در جای‌جای ایران انجام می شود. بخشی زیادی از دامپروری سنتی را کوچ‌نشینان چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، خراسان و آذربایجان انجام می‌دهند. دامپروری‌های نوین نیز بیش‌تر به صورت گاوداری است. گوسفند، بز، گاو، اسب، شتر، خر، قاطر و گاومیش(در خوزستان) دام‌های مهم ایران هستند. پرورش پرندگان، به‌ویژه مرغ، نیز به شیوه‌ی سنتی و نوین انجام می‌شود. در این چند ساله، برخی به پرروش شترمرغ نیز روی آورده‌اند.

در بخش‌هایی از ایران، به‌ویژه دامنه‌های سبلان، پرروش زنبور عسل و در گیلان و مازندران، پرورش کرم ابریشم انجام می شود. در این چند ساله، برخی به پرورش قارچ نیز می‌پردازند. خاویار دریای خزر شناخته‌شده‌ترین فراورده‌ی آبزیان ایران در جهان است. از خلیج فارس و دریای عمان، میگو و ماهی تن برداشت می شود. پرورش آبزیان نیز در حوضچه‌های آبی و نیز رهاسازی بچه‌ماهی در دریای خزر نیز انجام می‌شود. از مهم‌ترین ماهی‌های خوراکی ایران عبارتند از: قزل‌آلا، شوریده، حلوا، سفید، کپور، تن، هامور، قباد، سرخو، سنگسر، ساردین و ماهی دختر ناخدا.

صنعت و معدن

نفت مهم‌ترین منبع طبیعی ایران است که از چاه‌های جنوب غربی خوزستان، خلیج فارس و دریای عمان و اندکی از دریای خزر به دست می‌آید. اندوخته‌ی گاز طبیعی ایران نیز بسیار است و دومین منبع طبیعی این کشور به شمار می‌آید. زغال سنگ، آهن، مس، منگنز، سنگ‌های ساختمانی،گوگرد، نیکل، سرب، اورانیوم، کروم، طلا، نقره، کبالت و جواهرهایی مانند فیروزه از کانی‌های مهم ایران هستند. مس بیش‌تر از سرچشمه‌ی کرمان، شاهرود، اردستان و آذربایجان، آهن بیش‌تر از کوه‌های پیرامون یزد و کرمان و زغال سنگ بیش‌تر از کوه‌های البرز و کرمان به دست می‌آید. بخشی از این فراورده‌ها در صنایع داخلی به کار می رود و بخشی به کشورهای دیگر فرستاده می شود.

صنعت نفت و پتروشیمی مهم‌ترین صنعت ایران است. در پالایشگاه‌های آبادان، شیراز، اصفهان، تبریز، اراک، کرمانشاه، ارومیه و تهران، فراورده‌های گوناگونی از نفت به دست می‌آید. صنعت پتروشیمی ایران نیز در این چند ساله پیشرفت چشمگیری داشته است و مجتمع‌های پتروشیمی بندر امام، شیراز، آبادان، اراک و خارک از مهم‌ترین کارخانه‌های پتروشمی ایران هستند که به صادرات فراورده‌های پتروشیمی به کشورهای دیگر نیز می‌پردازند.

صنعت ذوب آهن پس از نفت و پتروشیمی مهم‌ترین صنعت ایران است و نزدیک 20 درصد صادران غیرنفتی ایران نیز از همین صنعت است. کارخانه‌ی ذوب آهن اصفهان و مجتمع فولاد مبارکه مهم‌ترین کارخانه‌های تولید آهن و فولاد هستند که هر دو در نزدیکی اصفهان ساخته شده‌اند. مهم‌ترین کارخانه‌ی ذوب مس در سرچشمه‌ی کرمان و مهم‌ترین کارخانه‌ی تولید آلومینیوم در اراک و ‌جاجرم، در خراسان شمالی، ساخته شده‌اند.

خودروسازی از دیگر صنعت‌های مهم ایران است. کارخانه‌های بزرگ ایران‌خودرو و سایپا و چندین شرکت دیگر به ساختن خودروهای سواری، کامیون و اتوبوس می‌پردازند. تراکتورسازی تبریز و ماشین‌سازی اراک نیز به ساختن تراکتور و دیگر ماشین‌ها و ابزارهای کشاورزی می‌پردازند. صنعت الکترونیک ایران نیز فراورده‌های گوناگونی به بازار وارد می‌کند.

صنایع دستی نیز بخش مهمی از صادرات ایران است که دوست‌داران زیادی در جای‌جای جهان دارد. فرش و گلیم مهم‌ترین آن‌هاست که از دیرین‌ترین فراورده‌های صنعتی و هنری ایرانیان است. باستان‌شناسان شوروی سابق تکه‌هایی از یک فرش کهن را زیر یخ‌های منطقه‌ی پازریک پیدا کردند که پیشینه‌ی آن به دوران هخامنشی می‌رسد. این فرش که اکنون در موزه‌ی آرمیتاژ روسیه نگهداری می شود، کهن‌ترین فرش جهان به شمار می‌آید. سفالگری نیز از دیگر نوآوری‌های صنعتی و هنری ایرانیان است و اکنون سفال لاله‌جین همدان در بیش‌تر جاهای جهان شناخته شده است. کاشی‌سازی، که اکنون بسیار نوین و صنعتی شده است، خاتم‌سازی، قلم‌زنی، میناکاری، منبت‌کاری، گیوه‌بافی، سبدبافی، قلاب‌دوزی، سوزن‌دوزی و بافتن پارچه‌هایی مانند ترمه و شال، هنوز در گوشه و کنار ایران انجام می‌شود.

راه‌ها و ترابری

ایرانیان باستان در راه‌سازی پیش‌تاز بودند. اکنون راه‌های زمینی ایران بیش از 170 هزار کیلومتر شده که نزدیک 100 هزار کیلومتر آن آسفالت است. بیش‌تر راه‌های زمینی ایران، تهران را به مرکز استان‌ها پیوند می‌دهند. راه تهران مشهد، تهران شمال، تهران تبریز، تهران اصفهان و اصفهان به شیراز، در بخش‌هایی به صورت بزرگراه درآمده‌اند و از مهم‌ترین راه‌های زمینی ایران به شمار می‌آیند. راه‌هایی که بندرهای جنوبی، مانند بندر عباس، بندر امام خمینی و بندر چابهار را به پایتخت مرتبط می‌کنند نیز اهمیت زیادی دارند.

ساختن راه‌آهن از سال 1306 خورشیدی در ایران آغاز شد. خط‌های مهم شبکه‌ی راه‌آهن ایران، که بخش زیادی از آن از شمال به جنوب و از شرق به غرب کشیده شده است، بیش از 7 هزار کیلومتر است.

ایران از راه خلیج فارس و دریای عمان به آب‌ها آزاد راه دارد. بیش‌تر کالاهای وارداتی و صادراتی نیز از راه بندرهای جنوب جابه‌جا می شوند که بندر امام‌خمینی، بندر عباس، بندر بوشهر، بندر ماهشهر، بندر لنگه، بندر چابهار، بندر خرمشهر، بندر آبادان و بندرگاه‌های جزیره‌های خارک، کیش و قشم از مهم‌ترین آن‌ها هستند. بندر ترکمن، بندر انزلی، بندر نوشهر و بندر آستارا، مهم‌ترین بندرهای شمالی ایران در دریای خزر هستند.

راه‌های هوایی پس از راه‌های زمینی و راه‌آهن در ایران مورد توجه هستند. فرودگاه‌های بزرگ و کوچکی در جای‌جای ایران ساخته شده است. فرودگاه مهرآباد نخستین فرودگاه ایران بود که در سال 1384 جایگاه خود را، از نظر اهمیت و بزرگی، به فرودگاه نوبنیادی به نام فرودگاه امام خمینی داد که بزرگ‌ترین فرودگاه ایران است. فرودگاه شیراز، مشهد، آبادان و زاهدان، دیگر فرودگاه‌های بین‌المللی ایران هستند. فرودگاه‌هایی داخلی دیگری در مرکز هر یک از استان‌ها و برخی از شهرهای بزرگ به کار جابه‌جایی مسافر و بار می‌پردازند.

فرهنگ و هنر

پیشینه‌ی فرهنگ و هنر ایران به روزگاران کهن می‌رسد و ایرانیان یکی از دیرین‌ترین، شکوهمندترین و تاثیرگذارترین تمدن‌های جهان را آفریده‌‌اند. ظرف‌ها و پیکره‌های سفالینی که از ویرانه‌های شوش، در خوزستان، به دست آمده، پیکره‌ها و ابزارهای برونزی که در لرستان پیدا شده و ظرف‌های سفالی که از تپه‌های سیلک، در کاشان، شهر سوخته، در سیستان، تپه‌های مارلیک، در گیلان، و دیگر جاهای ایران به دست آمده است، به 4 تا 2 هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردند. یکی از این یادگارهای باشکوه جامی سفالی است که از شهر سوخته به دست آمده و هنرمند سفال‌گر بزی را به تصویر کشیده که در چند حرکت به بوته‌ای نزدیک می‌شود و از برگ‌های آن می‌خورد. این اثر را کهن‌ترین نقاشی متحرک جهان دانسته‌اند.

در دوره‌ی هخامنشی(550-330 پیش از میلاد) که مردمان بابل، آشور، لیدی، مصر، بخش‌هایی از یونان و قوم‌های دیگری که زیر فرمان امپراتوری پارس‌ها درآمدند، به آفرینش گونه‌ای از هنر کمک کردند که برخی از آن با نام هنر امپراتوری یاد می‌کنند. برای مثال، در شوش، در کاخ داریوش اول(داریوش بزرگ) نوشته‌ای به دست آمده که درباره‌ی مواد ساختمانی ، صنعت‌گران و هنرمندان ی است که در ساختن کاخ پادشاه کار کرده و هم‌کاری داشته‌اند. مواد ساختمانی گوناگونی که در کتیبه‌ی داریوش یاد شده است، گویا به عمد از ایالت‌های گوناگون، از سودان در جنوب غربی امپراتوری تا هند در جنوب شرقی، به شوش آورده شد تا از این راه همه‌ی سرزمین‌ها و ملت‌ها در خدمت‌گزاری به پیشگاه پادشاه ایران سهیم باشند. چنین وضعیتی را درباره‌ی دیگر بناهای باشکوه دوره‌ی هخامنشی نیز می‌بینیم . البته، شالوده‌ی این معماری‌ها یک خانه‌ی ساده‌ی ایرانی است که از تماشای آن احساس آرامش در بیننده پدید می‌آید.

پس از یورش اسکندر مقدونی به ایران تا نزدیک پنج سده، آثاری پدید آمد که از هنرهای یونانی و رومی تاثیر گرفته‌اند. در آغاز دوره‌ی اشکانی نیز شاهان اشکانی گرایش‌هایی به هنر یونانی نشان می‌دادند که تا اندازه‌ی جنبه‌ی سیاسی داشت. اما در سال‌های نیرومندی اشکانیان، هنر ایرانی بار دیگر روییدن گرفت و سرانجام در دوره‌ی ساسانی(640-226 پس از میلاد) به جایگاه ارزشمندی رسید. نوآوری طاق ضربی به ساختن گنبدهای بزرگ در بناهای ساسانی کمک کرد. در همین دوران، مانی نقاش، که با نقاشی‌های خود شهرت افسانه‌ای یافت، هنر نقاشی را به عنوان بخشی از آیین خود گسترش می‌داد. پیکرتراشی‌ها، سنگ‌نوشته‌ها، نقش‌برجسته‌ها و ظرف‌های پر نقش و نگار بر جای مانده از آن دوران، یادآور شکوه هنر و ارزش هنرمندان در دوره‌ی ساسانیان است.

شکوه فرهنگ و هنر ایران در دوره‌ی اسلامی نیز ادامه یافت و حتی بر آن افزوده شد. در این دروه معماری، کاشی‌کاری، گچ‌کاری، آینه‌کاری، خوشنویسی و دیگر هنرهای ایرانی در شناخته شده‌ترین بنای اسلامی، یعنی مسجد، نمود پیدا کرد و به سراسر سرزمین‌های اسلامی را یافت.

جمهوری اسلامی

از سال 1342 نهضت مخالفت با شاه کم‌کم به یک قیام سراسری تبدیل شد. به طوری که شاه در دی‌ماه 1357 از کشور فرار کرد و امام خمینی در 12 بهمن همین سال به وطن بازگشتند. در 22 بهمن 1357 ارتش با امام خمینی اعلان همبستگی کرد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. مردم ایران در جریان همه‌پرسی 12 فروردین 1358 به نظام جمهوری اسلامی پاسخ مثبت دادند و خواستار تشکیل چنین حکومتی شدند. سپس، در مردادماه 1358 نخستین مجلس خبرگان برای نگارش قاون اساسی برگزار شد و مردم در آذرماه 1358 به قانون اساسی رای دادند. نخستین انتخابات ریاست جمهوری در بهمن 1358 برگزار شد و حسن علی بنی‌ صدر به عنوان نخستین رییس جمهور ایران برگزیده شد. نخستین انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفند 1358 برگزار و نخستین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در خرداد 1359 بازگشایی شد.

از مهم‌ترین دگرگونی‌هایی که با پرپایی نظام جمهوری اسلامی پدید آمد، ملی‌شدن بیش‌تر کارخانه‌های بزرگ، بانک‌ها و معدن‌ها، بنیان‌گذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته‌ها، سازمان‌ها و بنیادهای اقتصادی و فرهنگی، از جمله بنیاد جانبازان و مستضعفان، کمیته‌ی امداد امام خمینی، بنیاد شهید، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، جهاد دانشگاهی و بسیاری دیگر، اجباری شدن رعایت حجاب اسلامی برای همه‌ی زنان و بازنگری قانون‌های شهروندی بر پایه‌ی قانون‌ها دین اسلام بود.

یورش سربازان رژیم بعث عراق به فرماندهی صدام حسین در 31 شهریور 1359 و کمک قدرت‌های بزرگ، به ویژه دولت امریکا، 8 سال جنگ را بر مردم ایران تحمیل کرد. جنگ تحمیلی با پذیرش قطعنامه‌ی 598 شورای امنیت از سوی دولت ایران در به پایان رسید. چندی پس از پایان جنگ تحمیلی، در 14 خرداد 1368، رهبر کبیر انقلاب از میان ملت رفتند و آیت الله سید علی خامنه‌ای با رای نمایندگان ملت در مجلس خبرگان، به مقام رهبری جمهوری اسلامی برگزیده شد. طی دو برنامه‌ی توسعه، برنامه‌ی اول از 1368 تا 1372 و برنامه‌ی دوم از 1373 تا 1377، برای بازسازی ویرانی‌ها جنگ و پیشرفت اقتصادی ایران، کارهایی زیربنایی، از جمله گسترش شبکه‌ی برق، آب و گاز، گسترش شبکه‌ی راه‌ها، گسترش شبکه‌ی ارتباط از راه دور، سدسازی و کارهای دیگر، انجام شود.

مردم ایران در 2 خرداد 1376، سید محمد خاتمی را به عنوان پنجمین رییس جمهور ایران برگزیدند. خاتمی در زمینه‌ی جهانی با شعار گفت و گوی تمدن‌ها، در زمینه‌ی منطقه‌ای با سیاست تنش‌زدایی و در زمینه‌ی ملی با شعار اصلاحات کار خود را آغاز کرد و دولت او طی هشت سال با کامیابی‌هایی در جهان و درون کشور و نیز ناکامی‌هایی رو به رو شد.

در انتخابات سال 1384، محمود احمدی نژاد بر سیاست‌مدار کهنه‌کار ایرنی، هاشمی رفسنجانی، پیروز شد و با شعار عدالت خواهی و مهرورزی به میدان ریاست جمهوری گام نهاد. در آغاز به کار دولت احمدی نژاد، چالش برنامه‌ی هستی ایران، که از سال‌های پایانی دولت پیشین آغاز شده بود، به اوج خود رسید و کشورهای غربی، به‌ویژه دولت ایالات متحده‌ی آمریکا، از دولت ایران خواستند که از همه‌ی برنامه‌های هسته‌ای خود، از جمله پژوهش‌های هسته‌ای، دست بردارد. با این همه، مردم ایران با پشتیبانی از دولت‌مردان خود خواستار ادامه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای شده‌اند و آن را حق مسلم ایران می‌دانند. چالش هسته ای ایران با گزارش پرونده‌ی ایران در آژانس انرژی هسته‌ای به شورای امنیت سازمان ملل به مرحله‌ی دیگری وارد شد و همچنان ادامه دارد.

نظام حکومتی

در نظام جمهوری اسلامی سه قوه‌ی مجریه( اجرایی)، قضاییه(دادرسی) و مقننه(قانون‌گزاری) زیر نظر رهبر کشور، که فقیه جامع الشرایط است و با عنوان ولی فقیه شناخته می‌شود، به اداره‌ی کشور می‌پردازند. رهبر انقلاب را نمایندگان مجلس خبرگان بر می‌گزینند که از روحانیان برجسته و خود برگزیده‌ی مردم هستند. ریاست قوه‌ی قضایه را رهبری برای 5 سال بر می‌گزیند و گزینش ریاست چند سازمان مهم دیگر، از جمله سازمان صدا و سیما و بنیادهای انقلاب اسلامی و هم‌چنین رهبری نیروهای نظامی و انتظامی در دست رهبر انقلاب است. فرمانده‌ی نیروی انتظامی، که زیر نظر وزارت کشور اداره می شود، به پیشنهاد وزیر کشور و با تایید رهبر انقلاب برگزیده می شود.

ریس جمهور، که با رای مردم برگزیده می‌شود، ریاست قوه‌ی اجرایی را برای 4 سال در دست می‌گیرد. هر رییس جمهور برای بار دوم نیز می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، اما پس از دو دوره‌ی پیاپی دست‌کم برای 4 سال نمی‌تواند نامزد این جایگاه شود. رییس جمهور وزرای پیشنهادی خودرا به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌کند تا رای نمایندگان مردم را به دست آورند. در صورت رای نیاوردن وزیر پیشنهادی، رییس جمهور در زمان کوتاهی فرد دیگری را پیشنهاد می‌دهد.

قانون‌گذاری در مجلس شواری اسلامی انجام می شود که نمایندگان آن از سوی مردم برای یک دوره‌ی 4 ساله برگزیده می‌شوند. مجلس به وزیران پیشنهادی رییس جمهور رای می‌دهد و در صورت نیاز به بازخواست(استیضاح) آنان و ریاست جمهور می‌پردازد. ‌دولت طرح‌ها و قانون‌های مورد نظر خود را به عنوان لایحه‌ به مجلس می‌برد و به رای نمایندگان مجلس می‌گذارد. طرح‌ها و قانون‌های تصویب شده در مجلس، چه از سوی دولت و چه از سوی نمایندگان مردم باشد، به شورای ویژه‌ای به نام شورای نگهبان می‌رود که شش فقیه و شش حقوق‌دادن آن‌ها را از نظر سازگاری با قانون‌های شرع و قانون اساسی بررسی می‌کنند. فقیهان این شورا را رهبری بر می‌گزیند و گزینش 6 حقوق‌دان با پیشنهاد رییس قوه‌ی قضاییه و رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام می شود.

در صورت اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، طرح‌ها و قانون‌ها به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود که رییس و اعضای آن را رهبری بر می‌گزیند. مجمع تشخیص مصلحت نظام در کار سیاست‌گذاری کلان کشور نیز به رهبری یاری می‌رساند و سند چشم انداز 20 ساله کشور، که بر اساس آن ایران طی دو دهه قدرت اول منطقه می شود، نیز در همین مجمع تنظیم شده و به تصویب رهبری رسیده است.

نویسنده : میکاییل ; ساعت ٤:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها: ایران و اقتصادی
comment نظرات () لینک

مطالب اخیر اطلاعیه THE HISTORY of KURDISH MUSIC تاریخ موسیقی کردستان _ کتابی به زبان کردی پیچ‌خوردگی پا منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی نیکی و بدی - پائولو کوئیلو آیا خدا با بندگان خود سخن میگوید ؟ واکسن آبله آموزش خود هیپنوتیزم ساده Relaxation میزان تحصیلات و سال تولد هنرمندان
کلمات کلیدی وبلاگ عکس جالب (٤٥) داستان خاطره (٤٥) روانشناسی (٤٢) سلامت (۳٢) طنز (٢٩) داستان کوتاه (٢٩) عکس های بازیگران،افراد مشهور و (٢٥) علمی (٢٤) آموزشی مانند انگلیسی و موسیقی و (۱٩) عکسهای جدید چهره ها در شبکه های اجتماعی (۱٧) عکسهای جدید شبکه های اجتماعی (۱٦) پزشکی (۱٥) درس ،تدریس ،جزوه و (۱٥) وقایع تاریخی (۱٤) سرگرمی (۱٢) طبیعت و محیط زیست (۱٢) عشق (۱۱) زندگی شهری (۱۱) دانلود رایگان کتاب (۱۱) سینما بازیگری (۱۱) عکس های خانوادگی چهره های مشهور (۱۱) شعرهای گلچین شده (۱٠) جک - لطیفه (۱٠) مناطق زیبا و گردشگری (٩) بازیگران در اینستاگرام (٩) عکس خنده دار (٩) ادبی (٩) سیاسی (۸) زن (۸) مذهبی (۸) تکنولوژی (۸) احادیث و سخنان پیامبران و امامان (۸) نیایش (٧) اقتصادی (٧) موفقیت (٧) راهنمای حل جدول (٧) روابط زن و شوهری (٧) ماه رمضان (٦) موبایل (٦) جملات بزرگان (٦) پند ها و جملات قصار (٦) مطالب با ترجمه ی انگلیسی (٥) ورزش (٥) ثروتمند شدن (٥) غذای سالم (٥) زندگی نامه (٥) مطالب انگلیسی (٥) راهنمای جدولی (٥) داعش (٥) کتاب دانشگاهی (٥) نقل و انتقالات فوتبال (٥) کسب درآمد (٤) funny (٤) اجتماعی (٤) پرسپولیس (٤) حیات وحش (۳) عکاسی (۳) ریاضی (۳) قرآن (۳) ادبیات (۳) استقلال (۳) رابطه با جنس مخالف (۳) طنز تلخ (۳) کتاب شعر (۳) سوم راهنمایی (۳) افراد مشهور (۳) اطلاعات عمومی (۳) خرید لوازم خانه (۳) سریال شمعدونی (٢) چهره ها در شبکه‌های اجتماعی +عکس (٢) منابع کارشناسی ارشد رشته های علوم اجتماعی (٢) نظریه‌های جامعه‌شناسی (٢) آشپزی و (٢) دزدی و اختلاس (٢) donyayejadval (٢) آموزش حل جدول (٢) خواندنی (٢) relaxation (٢) ایران باستان (٢) اول دبیرستان (٢) آیا میدانید که (٢) والیبال (٢) عربستان (٢) نجوم (٢) سعدی (٢) دبیرستان (٢) ابوسعید ابوالخیر (٢) خودرو و اتوموبیل (٢) گوشی های هوشمند (٢) شناخت زنان (٢) کنکور (٢) سپندار مذگان (٢) نوکیا (٢) sms (٢) اسلام (٢) دیجیتال (٢) امیرکبیر (٢) مشاهیر ایران (٢) آموزش خود هیپنوتیزم ساده (٢) عکس های بامزه و ناز از کوچولوها (٢) ترفندهای عکاسی (٢) لغات جدولی (٢) علی علیه‌السلام (٢) نهج‌البلاغه (٢) لیگ جهانی (٢) زمین از فضا (٢) واکسن آبله (۱) نگار عابدی (۱) راکتورهای هسته ای (۱) عکس سلفی (۱) کد های مخفی گوشیهای نوکیا (۱) نویسندگان ایرانی معاصر (۱) فهرست نویسندگان ایرانی و جهان (۱) نویسندگان جهان و آثارشان (۱) بازیگران با همسرانشان (۱) فرهنگ نام های ایرانی (۱) چگونه جدول ضرب را یاد بگیریم (۱) صعود تیم ملی والیبال ایران (۱) ابوبکر بغدادی (۱) عجیب‌ترین و زیباترین میوه‌های جهان (۱) تصاویر متفاوت از چهره های مشهور در شبکه های اجتماع (۱) چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (۱) نا آرامی‌های اجتماعی و امداد و نجات (۱) اوزان و مقیاسها (۱) مجموعه سوالات آمادگی دفاعی (۱) عدم نمایش شماره (۱) عدم نمایش شماره تلفن (۱) سوالات حرفه و فن دوم راهنمایی (۱) طرز تهیه زولبیا، بامیــه و گوش فیل (۱) شهرهایی که برای زندگی مناسب نیستند! (۱) راهنمای عملی خرید ‌هارد اکسترنال (۱) تصاویر منتشر نشده از زندگی ابوبکر بغدادی، رهبر &q (۱) نقش شیرین در سریال شمعدونی (۱) فیلم ایرانی آوازهای سرزمین من (۱) نقش زهره در سریال شمعدونی (۱) سریال جاده قدیم (۱) شهرام حقیقت (۱) مسعود زریبافان (۱) فلمینگ (۱) سریع ترین های جهان (۱) چند راهنمایی برای بنزین زدن (۱) آرایش زنان (۱) جک ریمر (۱) آمادگی دفاعی (۱) ارزش زن (۱) سعود الفیصل (۱) اسامی ایران باستان (۱) برندگان جایزه نوبل (۱) سرقت موبایل (۱) آیا میدانید که (۱) انیشتین و راننده اش (۱) جنگ خاورمیانه (۱) حقوق والدین (۱) عکس های ماهواره ای (۱) مشاهیر موسیقی ایران وجهان (۱) بلندترین آبشارهای جهان (۱) شهرهای ایران به تفکیک استان (۱) انواع غذاهای ایرانی (۱) انواع آش های ایرانی (۱) انواع کباب و ساندویچ (۱) انواع پلو و خورش (۱) امیر ارسلان نامدار (۱) اینستاگرام (۱) حقوق فرزندان (۱) بهرام بهرامیان (۱) قاسم سلیمانی (۱) ادوارد جنر (۱) اسلام و صلح (۱) به خاطر داشته باش (۱) انواع متمم (۱) محتشم احمدی نیا (۱) شرکت بریتیش تله کام (۱) میلاد فخرالدینی (۱) نحوه نوشتن فهرست منابع (۱) ۵۰ تصویر تاریخی که هرگز نباید از دست بدهید (۱) اشتباهاتی که در دهه 30 زندگی انجام می دهیم (۱) مجموعه قوانین و مقررات استخدام کشوری (۱) سوسن‌ زادخوش‌ (۱) رابط فصلنامه‌ به ورز - لرستان‌ (۱) عکسهای هنرمندان در پانزدهمین جشن سینمایی حافظ (۱) پانزدهمین جشن سینمایی حافظ (۱) it is so cool to be a man (۱) آشپزی و (۱) one day an employee sends an email letter to his b (۱) مطالب طنز انگلیسی (۱) اخلاق و جنگ (۱) اسلام و اسیران (۱) پیامبر صلح (۱) کولر آبی یا گازی (۱) گرما و راه چاره (۱) رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی (۱) اصول پیاده روی (۱) هفت راه برای رفع مشکلات مالی (۱) بیماری و پاداش (۱) استغفار و ناامیدی (۱) حرف خودت را بزن (۱) نکته ها و درس های استراتژیک (۱) نقش زنان در دفاع (۱) دفاع زنان در جنگ (۱) اسلام و دفاع زنان (۱) دفاع زنان در جنگ های مختلف (۱) تصاویری از حواشی دومین پیروزی برابر امریکا (۱) والیبال یران آمریکا (۱) تصاویری از دختران رپ‌خوان افغان (۱) وقتی معماری مساجد دگرگون می‌شود (۱) تصاویر مسجدی نو و عجیب (۱) تحلیل شخصیت از روی نوع دوش گرفتن در حمام (۱) تصورات غلط درباره ازدواج (۱) تعیین هدف برای موفقیت (۱) تفاوتهای من و رئیسم طنزتلخ (۱) ۱۷ اقدام روزانه برای اینکه باهوش تر باشید (۱) تصاویر کمیاب از آلبوم دیده نشده خاندان پهلوی (۱) تصاویری از مهمانداران خطوط هوایی خارجی و ایرانی (۱) مهمانداران خطوط هوایی خارجی و ایرانی (۱) عکس نوشته های طنز باحال عمویی (۱) چگونه در عکس ها بهتر دیده شویم!؟ (۱) اسمارت فون ه (۱) عکس های خنده دار از شکلک های بامزه با انگشت (۱) عکس های ساحل بکرانی نی نی سریال دردسرهای عظیم (۱) دردسرهای عظیم 2 (۱) ساحل بکرانی (۱) عکس های دیدنی از نقاشی های 3 بعدی روی بشقاب (۱) هنرمند ژاکلین poirier (۱) چگونه راحت تر روزه بگیریم؟ (۱) بزرگترین باغ گل جهان در عمق صحرای سوزان دوبی (۱) ۷ درس موفقیت در زندگی از سخنان بُرُس لی (۱) برس لی bruse lee (۱) عکس های جالب مبارزه زنان با آرایش (۱) مبارزه زنان با آرایش (۱) تصاویر شگفت انگیز ماهواره ای از زمین (۱) زنانی که با عملکرد غیرعادی خود در زمانه‌شان ماندگا (۱) روش های خانگی درمان پشه گزیدگی (۱) پشه گزیدگی (۱) دکل گمشده (۱) پروفسور حسابی (۱) عکس سه بعدی (۱) غزلیات سعدی (۱) مثنوی معنوی (۱) هیپنوتیزم (۱) کرباسچی (۱) کراک (۱) آتنه فقیه نصیری (۱) چای سبز (۱) چرچیل (۱) فست فود (۱) انیشتین (۱) پدر و مادر (۱) امتحان (۱) کتاب قرآن (۱) زیست شناسی (۱) دوبی (۱) روزه (۱) تفکر خلاق (۱) مو (۱) داستان عشق (۱) حضرت محمد (ص) (۱) هالیوود (۱) اعتیاد (۱) رپ (۱) تجربی (۱) سرطان (۱) تلویزیون (۱) مولانا (۱) ازدواج (۱) لوگو (۱) دروغ (۱) فیزیک (۱) شیمی (۱) یادگیری (۱) مقاله (۱) قیامت (۱) سامسونگ (۱) احمد شاملو (۱) افغانستان (۱) ایران (۱) مالاریا (۱) بوستان سعدی (۱) مشاهیر موسیقی (۱) سید مظلوم (۱) 40 توصیه برای لذت بردن از زندگی (۱) افسانه پاکرو (۱) نظریه های جامعه شناسی (۱) سام درخشانی (۱) مریلین مونرو (۱) پاسخ جالب آلبرت انیشتین به مریلین مونرو (۱) شهرهای ایران (۱) خاندان پهلوی (۱) نیکی و بدی (۱) دنیای حیوانات (۱) لویی پاستور (۱) کار و استخدام (۱) تربیت فرزندان (۱) تغییر عادت منفی به مثبت (۱) آش شله قلمکار (۱) اثر پروانه‌ای (۱) آب درمانی (۱) قرائتی (۱) رزمایش (۱) دوم راهنمایی (۱) عرفان نظر آهاری (۱) بی خوابی (۱) پائولو کوئیلو (۱) پیاده‌روی (۱) علی کریمی (۱) آنتوان چخوف (۱) حرفه و فن (۱) آلبرت انیشتین (۱) لئوناردو داوینچی (۱) ترین ها (۱) موسیقی پاپ (۱) مواد مخدر (۱) ویکتور هوگو (۱) عکس بازیگران (۱) کیک (۱) بهنام صفوی (۱) گابریل (۱) احمدی نژاد (۱) علی اکبر دهخدا (۱) انرژی هسته ای (۱) خلیج های دنیا (۱) دانستنی ها، آیا میدانید (۱) زبان های رایج و رسمی دنیا(بترتیب الفبا):راهنم (۱) زبان های رایج و رسمی دنیا (۱) اسامی برندگان نوبل ادبی از آغاز تا سال 2007 میلادی (۱) راهنمای انتخاب اسم ایرانی (۱) راهنمایی در انتخاب اسم ایرانی (۱) نام پارسی (۱) دانلود رایگان کتاب امیر ارسلان نامدار (۱) کتاب امیر ارسلان نامدار (۱) شعر فوق العاده " وای دل دیوانه ام زین دشمن ه (۱) وای دل دیوانه ام زین دشمن همخانه ام (۱) دانلود رایگان ترجمه فارسی قرآن (۱) ترجمه فارسی قرآن (۱) المیپاد کشوری ریاضی از سال 79 تا 92 به همراه پاسخن (۱) سوالات شیمی کنکور ریاضی و تجربی تفکیک هر فصل به (۱) کارنامه کنکور سراسری (۱) دانلود رایگان کتاب تفسیر قرآن قرائتی (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی1 آیت الله جعفر سب (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی1 (۱) آیت الله جعفر سبحانی و دکتر محمد محمد رضایی (۱) دانلود رایگان دیوان حافظ (۱) مجموعه قطعات حافظ (۱) دانلود مجموعه کامل غزلیات سعدی (۱) کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم (۱) دانلود رایگان کتاب تفسیر موضوعی قرآن کریم جمعی ا (۱) میزان تحصیلات و سال تولد هنرمندان (۱) سال تولد هنرمندان (۱) تحصیلات هنرمندان (۱) آموزش خود هیپنوتیزم ساده relaxation (۱) ال کامپیر (۱) آیا خدا با بندگان خود سخن میگوید ؟ (۱) خواجه حسن مودب (۱) نیکی و بدی - پائولو کوئیلو (۱) آیا داعش هم مرز ایران می شود؟ + نقشه (۱) اعترافات تکان‌دهنده فرمانده ارتش زنان داعش (۱) پیام صادقیان‌ (۱) شاه‌ماهی منصوریان در تور مظلومی +جدول عملکرد (۱) امین حاج‌محمدی (۱) ایران چطور به مرحله بعد لیگ جهانی صعود می کند؟(+ج (۱) کمال‌الدین کامیابی‌نی (۱) ثروتمندترین زن جهان (۱) ماریو شاراپوآ (۱) هر کس بردگی زنان را تحریم کند، کافر است! (۱) صالح الفوزان (۱) شیوخ سعودی (۱) بردگی زنان (۱) علی کریمی به امیر جعفری بدل زد (۱) آماده‌باش داعش برای جنگ با آنکارا (۱) تصاویری عجیب و دیدنی از دنیای حیوانات (۱) داستان خلقت زن فدر و منزلت زن (۱) شعر زن بودن (۱) آلفای قبل از خواب (۱) افکار سازنده (۱) شعر بازی گران تئاتری به نام “ دنیای جدید مان” (۱) آنچه انرژی فعال را خنثی میسازد (۱) آنچه دختران تمایل دارند تا پسران بدانند (۱) اندیشه توانگر (۱) داستان "ای کاش " (۱) این 4 میوه دوست داشتنی (۱) حقوق زن و شوهر نسبت به هم در قرآن و احادیث (۱) باورهای زنگ زده ، اندیشه های منجمد (۱) فرهنگ و توسعه (۱) داستان "بخت بیدار" (۱) پاسخ استاد علی اکبر دهخدا به دعوت رییس اداره اطلاع (۱) تأثیر رنگها بر تفکر و خلاقیت و استفاده در محیط های (۱) جاناتان دی ولسلی تایلور (۱) تاریخچه :ساندویچ در ایران از دیروز تا امروز (۱) ساندویچ فروشى (۱) تصاویر حواشی پیروزی ایران برابر امریکا (۱) روزه داری با نوشیدنی های سنتی (۱) 22 سرانجام ناخوشایند در صورت کم خوابی (۱) اقداماتی که باید پس از سرقت یا گم شدن گوشی خود انج (۱) تصاویری از کارگاه پخت زولبیا و بامیه (۱) تصاویری کمتر دیده شده از ایران در دوران پهلوی (۱) منا بع کارشناسی ارشد جامعه شناسی توسعه (۱) منابع رشته مطالعات زنان (۱) روش تحقیق در علوم‌اجتماعی (۱) …حوزه‌های جامعه‌شناسی (۱) پیچ‌خوردگی پا (۱) چطور می‌توانیم بفهمیم که مچ پا یا زانویمان پیچ خو (۱) برای درمان پیچ‌خوردگی چه اقداماتی می‌توانیم انجام (۱) برخی افراد به‌ طور مکرر دچار پیچ‌خوردگی می‌شوند، آ (۱) the history of kurdish music (۱) تاریخ موسیقی کردستان (۱) کتابی به زبان کردی (۱) the history of kurdish music تاریخ موسیقی کردستان (۱) ترسناک ترین هیولاهای دنیای زیر آب+ عکس (۱) فضانوردی و (۱) عرفان و عرفا (۱) سخنرانی و فن بیان (۱) دانلود رایگان کتاب اندیشه اسلامی 2 آیت الله جعفر س (۱) دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام محمد نصیری (۱) دانلود رایگان کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی دکتر (۱) ذینی (۱) valantine (۱) حافظه ، هوش و (۱) اگر نمی‌خواهید بیمار شوید؛ (۱) خنده بازار دااااااااااااااااااغ آخر هفته (۱) بهنام صفوی به بیماری سرطان مبتلا شد!! (۱) عکس افسانه پاکرو در خارج از کشور!! (۱) آثار آب درمانی در بدن (۱) بازیگران بهمراه همسران و خانواده در فرش قرمز جشن ح (۱) ارتباط موثر اجتماعی وموفقیت (۱) ارزش! value! (۱) خاطرات چرچیل!! (۱) آسیب شناسی عشق در نگاه سنتی و مدرن (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب